„Egy ország vagy régió gazdasága, fejlődési iránya nagymértékben meghatározza az ott élő szakemberek érvényesülési lehetőségeit. Ha az emberek nem látják a fejlődési lehetőségeket - akár anyagi, akár szakmai értelemben -, akkor az igazán tehetséges és ambiciózus munkaerőt könnyen elcsábíthatják a más országok által nyújtott lehetőségek. Ez ma nemcsak Magyarországra, de az egész kelet-európai régióra jellemző probléma, ami ellen minél hamarabb tenni kell” – hívta fel a figyelmet a hazai munkaerőpiac egyik aktuális nehézségére Edwin De Boeck, a KBC vezető közgazdásza a Figyelő által Budapesten megrendezett gazdasági konferencián. A szakember arról beszélt, hogy Közép-Európának, ezen belül is Magyarországnak milyen kihívásokkal kell szembesülni tudástőkéje megtartásához.
A szakember szerint Magyarországon egyelőre gyenge lábakon áll a gazdasági növekedés, emellett a hazai oktatás és munkavállalás sem feltétlenül tekinthető támogató környezetnek a tehetségek felkarolásához. Ez pedig oda vezet, hogy évek óta szembesülnünk kell a brain-drain, azaz a kiváló magyar szakemberek külföldre vándorlásának problémájával.
A szakember utalt arra a 2010-es OECD-tanulmányra, miszerint a magyarországi személyi jövedelemadó OECD-áltagra történő csökkentése mintegy 4 százalékponttal növelné a foglalkoztatottak létszámát. Ez azonban csupán az egyik összetevője a kiváló szakemberek itthon tartásának. Emellett olyan környezetet kell teremteni a munkavállalóknak, amely az itthon maradásra ösztönzi őket. Tehát nem feltétlenül csak a jó fizetés a lényeg, hanem emellett a növekedést támogató gazdaságpolitika és a személyes fejlődés lehetőségének biztosítása is.

