Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) elnöke beszél, jobbra mellette Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke, balra Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke és Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
A Liga uniós pénzből csábítja el a tagságot?
Élesen kritizálta a Liga Szakszervezeteket a négy másik szakszervezeti konföderáció elnöke hétfőn. Azt közölték: a Liga az általa elnyert európai uniós támogatások jelentős részét a magyar szakszervezeti mozgalom "kivásárlására" fordítja, gyakorlatilag átcsábítja a többi konföderáció tagságát.
Az MaSzSz (korában MSZOSZ és Autonómok) a MOSZ-szal, az ÉSZT-tel és a SZEF-fel közös állásfoglalást is készített, amelyben kiemelik: bár a Liga látszólag "baráti jobbot" nyújt, valójában azonban különféle "mézesmadzag-ajánlatokkal igyekszik a többi konföderáció tagszervezeteit magához édesgetni".
Cáfol a Liga: más is nyer, nincs csábítás
A Liga reakciójában kifejti: a legutóbbi nagy pályázati ciklusban valóban több pályázatot is nyert a Liga és tagszervezetei, azonban nem kizárólagosan. Több tízmilliós tételben nyertek MSZOSZ-hez, ÉSZT-hez, Autonómokhoz tartozó szakszervezetek is. Megjegyzik, hogy az előző kormányzati érában az MSZOSZ nyert "százmilliókat" és a Liga maradt ki.
Az "átcsábításokról" a Liga azt írja: a Liga Szakszervezetekhez igazolt ágazati szervezetek mindegyike jól átgondolt, alaposan mérlegelt döntést hozott, amikor elhagyta egykori konföderációját. Ráadásul mindegyikük meg is indokolta döntését.
A Liga Szakszervezetek elfogadhatatlannak tartja a konföderációk közti "ilyen mértékű, direkt nyilvánosság előtt zajló árokásást" - olvasható a közleményükben, amelyben egyben arra kérik a magyarországi munkavállalókat és szakszervezeteket, hogy ne a hétfői sajtótájékoztató alapján ítéljék meg a szakszervezeti mozgalom egészét, hanem például "az országos félpályás útlezárások sikerén, az érdekegyeztetésben folyó tárgyalásokon, a tagszervezetek erősödésén, az egyre több ágazatban elért bérajánláson keresztül".