A listában standard BA diplomáról van szó, a Business Insider és az EM közös gyűjtése:
1. Magyarország
Az átlagfizetés 92 százalékát költenénk a tandíjakra.
Rögtön kezdjük is itthon, a költségtérítéses oktatás összesen majdnem 10 millió forintba (34 200$) kerül, ezt csak nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, magas fizetés, spórolás, vagy kölcsönök finanszírozzák az oktatást. De persze a röghöz kötés opció marad, aki vállalja, hogy hajlandó itthon dolgozni miután végez, megússza fizetés nélkül.
2. Románia
Az átlagfizetés 86 százalékát költenék tandíjakra.
Romániában a tudományos területek, különösen az orvosképzés nagyon túlsúlyban van, ezért arányosan nem különösebben drága az oktatás, kb. 7 millió forintba kerül. Ugyanakkor mivel a fizetések alacsonyak (2563 lei=180 ezer forint), csak a leggazdagabbak engedhetik meg az egyetem finanszírozását.
3. Észtország
Az átlagfizetés 76 százalékát költenék tandíjakra.
Az észt kormány mostanában nagyon ráfeküdt a tudományos és a műszaki oktatás fejlesztésére, és bár a színvonala sokat javult, több mint 10 millió forintnak megfelelő összeget kell leperkálni egy diplomáért.
4. Chile
Az átlagfizetés 73 százalékát költenék tandíjakra.
A korábban erősen profitorientáltan működő rendszer sokat javult, ez a 2011-13 közt zajló tüntetéseknek is köszönhető. Bár a helyzet még így sincs teljesen megoldva, mivel a chilei átlagjövedelem alacsony, sok családnak még így is bénító adósságokat jelentene a felsőoktatás.
5. Malájzia
Az átlagfizetés 55 százalékát költenék tandíjakra.
Az ázsiai országban nem olyan rossz a helyzet, de az elképesztően alacsony átlagfizetések (kb. 131 ezer forint) miatt még így is nagyon sokan kiszorulnak a felsőoktatásból.
6. Egyesült Államok
Az átlagfizetések 53 százalékát költenék tandíjakra.
Azt talán senkinek sem kell bemutatni, hogy mennyire drága az oktatás Amerikában, de miután az országban óriási eltérések vannak az egyetemek és főiskolák árszínvonalaiban is, mindenki tud iskolát találni, de az Ivy League csak kevesek számára elérhető.
7. Ukrajna
Az átlagfizetés 52 százalékát költenék tandíjakra.
Volt egy pont a történelemben, mikor Ukrajnában több egyetem volt, mint Olaszországban, Franciaországban, Lengyelországban és Belgiumban együtt. Azóta ez már nincs így, a 900 egyetemből csak kétszázat tartottak meg, ezek egy része katonai kiképzést is nyújt, hogy a frissen végzettek mehessenek a hadseregbe.
8. Litvánia
Az átlagfizetés 48 százalékát költenék tandíjakra.
Vilniusban 2009-ben voltak tüntetések az oktatás költségét megemelő reformok ellen, nem sok sikerrel: ma a litván szülők fizetésének fele rámenne a felsőoktatás finanszírozására.
9. Nagy-Britannia
Az átlagfizetés 42 százalékát költenék tandíjakra.
A brit egyetemek olyan drágák, hogy elviszik egy háztartás bevételeinek felét, de a magas béreknek köszönhetően ezen a listán a 9. helyen vannak. Az országban egy év a felsőoktatásban 3-4 millió forintnak megfelelő fontba is kerülhet.
10. Szingapúr
Az átlagfizetés 36 százalékát költenék tandíjakra.
A világ harmadik leggazdagabb országának öt egyeteme van, amik természetesen méregdrágák, de az alapból magas fizetéseknek köszönhetően a szülők fizetésének csak a harmadát viszi el a felsőoktatás.
11. Japán
Az átlagfizetés 18 százalékát költenék tandíjakra.
A szigetország közel 500 egyetemének többsége a mérnöki, tudományos, és matematikai területekre fókuszál, ezért a társadalomtudományokat/bölcsésztárgyakat keresők sokszor más országban próbálnak szerencsét.