Hoffmann Rózsa azt mondta, hogy a keretszámokon még dolgoznak, a javaslat készül. A kormány fog majd végül dönteni, és módosíthatja az elé kerülő javaslatot, de jelenleg nagyon zsúfolt a kabinet napirendje, és döntés csak néhány héten belül várható. Az államtitkár hozzátette: a javaslatot a gazdasági és tudományos élet szereplőit felvonultató Felsőoktatási Tervezési Tanács dolgozza ki és több verzióban gondolkodnak.
Előzőleg az origo.hu írt arról, hogy tervbe vették a kommunikációs szakok fizetőssé tételét és megnyirbálják az államilag támogatott bölcsészképzést is. Az írás arról is beszámol, hogy a leghamarabb öt-hat év múlva kényszerítheti rá a kormány a magyar felsőoktatást az önfenntartó működésre, de hogy pontosan mikor és hogyan, arról egyelőre fogalmuk sincs a rektoroknak.
Orbán Viktor három hete vázolta fel az elképzelés lényegét a Magyar Rektori Konferencia debreceni tanácskozásán. Eszerint a diákok az új diákhitel segítségével saját maguk finanszírozzák képzésüket, az intézmények pedig ezekből a befizetésekből tartják fenn magukat. A tiszta viszonyok a kormányfő szerint az egyetemek versenyképességét is javítják majd hosszú távon, mert a fiatalok nyilván olyan képzést választanak, amely piacképes, vagyis amelynek a végén el is tudnak helyezkedni, és vissza tudják fizetni diákhitelüket.
Orbán Viktor bár konkrétumokat nem mondott a kevésbé jól menő intézmények sorsáról, de utalt arra, hogy ezeket nem záratná be, de a sorára hagyná a kormány, hogy próbáljanak meg hallgatókat odacsábítani, és fenntartani magukat.