.jpg)
A Napi Gazdaság című napilap által szervezett konferencián Kaló Zoltán azt mondta: az egészségügyi kiadás minden országban meghaladja a gazdasági növekedés ütemét, bár 2006-ban az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) hosszú évek óta először volt szufficites, azóta az ágazatból valódi forráskivonás történt. Hozzátette, hogy nem az E-Alapnak van komoly deficitje, hanem a kórházaknak, gyógyszertáraknak és a beszállítóknak.
Kaló Zoltán úgy véli, a jelenlegi rendszer nem finanszírozható a rendelkezésre álló forrásokból. A szolgáltatói rendszer különböző szintjein is problémák vannak. Az alapellátásban komoly fejlesztés nem volt, öregszik a háziorvosi gárda, betöltetlen és eladhatatlan praxisok vannak. A járóbeteg-ellátás finanszírozása nem biztosítja a profitábilitást, rossz állapotban van az infrastruktúra és nincs pénz a karbantartásra sem.
A kórházfejlesztésről szólva a szakember azt mondta, hogy azok politikai alapon, egyéni érdekek mentén kiosztott források voltak. A humánerőforrás kapcsán közölte: az európai integráció révén sok orvos megy külföldre, mert itthon átlagkeresetük "szégyenteljesen alacsony", a rezidenseknél "se pénz, se jövőkép", és "ketyeg a demográfiai bomba" az alapellátásban is, a szakdolgozók száma sem elegendő.
Székely Tamás egészségügyi miniszter előadásában arról beszélt, hogy az E-alap deficitje 123,5 milliárd forint az első tíz hónapban. A tárcavezető szólt az egészségügyi érdekképviseletekkel kötött megállapodásról is, és megemlítette a struktúra átalakítására tett kormányzati javaslatokat.
A tervezett javaslatokról elmondta, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felülvizsgálta a kapacitásokat és javaslatait elküldi a regionális egészségügyi tanácsoknak, amelyek véleményezik azt, a végső szót az ÁNTSZ mondja majd ki. Kiemelte: a kapacitások újraosztása kórházbezárásokkal nem fog járni, az azonban elképzelhető, hogy egy-egy intézményben osztályok szűnnek meg az átszervezések miatt.
Csiba Gábor, a Borsod megyei kórház főigazgatója előadásában azt mondta, hogy a kórházak mintegy 100 milliárd forintos tartozását a dolgozók és a beszállítók "finanszírozzák". A kórházigazgató is úgy vélte, hogy átalakításra szükség van, de rámutatott arra: "minden átalakításhoz pénz kell". Véleménye szerint az sem járható út, hogy egy év alatt háromszor változik meg az intézményi finanszírozás.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa szerint népegészségügyi adatokra alapozva kell az egészségügyi ellátást szervezni, és ehhez rendelni a finanszírozást. A politikus úgy fogalmazott: a következő kormányzatnak az oktatás, az egészségügy és a szociális ágazat megerősítése, prioritásként kezelése kell, hogy legyen a célja, feladata. Az ágazati finanszírozásról szólva közölte: a teljesítményelvű rendszer nem tartható fenn, mert egy költségvetési intézménynek kiszámítható pénzügyi háttérre van szüksége, ami csak bázisfinanszírozással lehetséges.
Már 1,8 millió vakcina a háziorvosoknál
Sikerült kitenni a potyautasokat a kórházakból
Büdzsé 2010: a módosítók negyede felesleges vagy káros
10,5 milliárdot kapnak a kórházak
MTI