A várakozásoknál alacsonyabb szintre, 6,4 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta július-szeptember között az előző háromhavi átlagos 6,7 százalékról. A szezonális hatásoknak megfelelő mértékben, 13,8 ezer fővel nőtt a foglalkoztatás a június-augusztusi átlaghoz képest.
11 ezerrel kevesebb munkanélküli
Egy év alatt 116,2 ezerrel, 4,265 millióra növekedett a foglalkoztatás, ami a rendszerváltás óta nem látott szintet mutat. A foglalkoztatottak számának növekedése részben a közfoglalkoztatottak számának 52,3 ezer fős növekedésének köszönhető, azonban a gazdaság munkahelyteremtő képességét tükrözi, hogy az elsődleges munkaerőpiacon is mintegy 49 ezer új munkahely keletkezett egy év alatt, a külföldön dolgozók létszáma pedig 14,8 ezer fővel bővült. A munkanélküliek száma 11 ezer fővel csökkent a június-augusztus közötti átlaghoz képest, míg 38,8 ezer fővel csökkent az egy évvel ezelőttihez képest, így a munkanélküliségi ráta 6,4 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 7,4 százalékról. A teljes foglalkoztatási és munkanélküli adatokat ebben a cikkünkben találja >>>>
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárjában kiemelte, kedvező, hogy a 15-74 éves korosztályban a gazdaságilag aktívak száma 77,4 ezer fővel növekedett, így a nem aktívak száma 3 millió alá, 2,979 millióra csökkent.
Egyre nagyobb a szakemberhiány
Az elemző szerint a szakemberhiány fokozódására utal, hogy az iparban jelentősen, 3,5 ezer főre csökkent a létszám növekedésének üteme, míg az építőiparban 6,4 ezer főre lassult a növekedési ütem a korábbi 20 ezres szintről. Ezzel szemben kiugróan, 101,1 ezer fővel bővült a foglalkoztatás a szolgáltatások területén, ezen belül a piaci szolgáltatóknál 37,3 ezer fővel emelkedett a létszám.
Biztató, hogy a legutóbbi üzleti és vállalati felmérések többnyire továbbra is a foglalkoztatási szándék növekedését jelzik – jegyzi meg Suppan Gergely. Szezonális hatások és a javuló munkapiaci kilátások miatt 2015 második felében 6 százalék közelébe mérséklődhet a munkanélküliségi ráta. Így idén 6,9 százalékra, jövőre 6,5 százalékra csökkenhet az átlagos munkanélküliségi ráta a tavalyi 7,7 százalékról.