A családi konfliktusok, a hosszú ideje lappangó nézeteltérések a szabadságok ideje alatt, a több napos összezártság következtében rendszerint szép lassan felszínre kerülnek, s minden igyekezetünk ellenére épp a legmeghittebb pillanatokban robbanhat a bomba.-magyarázza dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical pszichoterapeutája.
Jó eséllyel indulunk, ha nem csak a szabadság ideje alatt, de a mindennapok során is időben rendezzük a konfliktusokat, így magunkat és családunkat is megóvhatjuk egy kiadós ünnepi veszekedéstől.
Az ajándékok vásárlása és az ünnepi étkek összeállítása jelentős megterhelést jelent pénztárcánkra nézve. A kölcsönök visszafizetése miatti aggódás is jelentős stresszforrás. Ne rontsuk el a kikapcsolódásra szánt napokat azzal, hogy a túlköltekezés következményein rágódunk! Gondoljuk át, mennyi plusz kiadást engedhetünk meg magunknak, s valóban addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér.
A kimerült szervezetet könnyebben támadják meg különböző fertőzések. Nem érdemes tehát túlhajszolnunk magunkat, mert így lehet, hogy az ünnepeket a betegágyban tölthetjük el. Tervezzünk előre mindent, kezdjük meg a készülődést akár hetekkel korábban. Ha úgy érezzük, nem jut mindenre időnk, kérjünk rokonoktól, barátoktól segítséget.
Ünnepek és újinfluenza: mit szabad és mit nem? |
Az ünnepek alatt szánjunk időt magunkra is. Ha csak és kizárólag mások igényeire koncentrálunk, könnyen kimerülhetünk. Szakítsunk időt egy sétára, vegyünk forró fürdőt, vagy hallgassunk számunkra kedves zenét. Egy-egy ellopott óra alatt is jelentősen feltöltődhetünk, frissebbnek, kipihentebbnek érezhetjük magunkat.
Megoldások
Az ünnepi készülődés alatt és után érdemes masszőrt felkeresnünk, ha erre nincs lehetőségünk, kérjük meg párunkat, hogy lazítsa el fáradt izmainkat. A nyak és váll izmainak átmasszírozásával jó eséllyel elkerülhetünk egy, a merev izomzat miatt jelentkező kellemetlen fejfájást is.
A jól ismert karácsonyi fahéj, alma, narancs és szegfűszeg illatok mellett a stressz csökkentésére is alkalmazhatunk különböző illóolajokat. Pár csepp rozmaring, citrom és borsmenta olaj energiával tölt fel, a narancsvirág, kamilla és levendula pedig kiválóan oldja a feszültséget.
A boldogságot tanulni kell
Erre figyelmeztettek német pszichológusok a karácsony közeledtével. Tekintélyes szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy miközben az ünnep előestéjén az emberek egy része tele van reménnyel a boldogságra, a szeretetre és a harmóniára, mások valósággal belebetegszenek a stresszbe, illetve az elvárásokba. Nem véletlen, hogy - legalábbis Németországban - ezekben a hetekben rendszerint erőteljesen növekszik az öngyilkosságok száma. Az ünnep előtti napokban még erőteljesebben vetődnek fel a kérdések arra vonatkozóan, hogy mit is jelent a boldogság, illetve mi az élet értelme.
Mindennek kapcsán az idézett pszichológus-szakértők elsősorban a pozitív gondolkodást ajánlották. Ugyanakkor elismerték, hogy a pszichológia az elmúlt évtizedekben mindenekelőtt a depressziót, a félelmeket és az úgynevezett burn-out szindrómát - azaz a sajátos kiégést, elfáradást - vizsgálta, elhanyagolta az élet pozitív aspektusait, így a növekedést, a boldogságot vagy épp a kreativitást, amelyek élvezetére - mint hangsúlyozták - tanítani kell.
Ezzel összefüggésben utaltak arra, hogy a pozitív gondolkodás nem csupán a pszichikai betegségek ellen nyújt erősebb védelmet, de az általános "életelégedettség" javítja az emberi jellemvonásokat is. Azaz - mint tanulmányok bizonyították - minél erősebben érzi bárki is az emberi kötődést, a hálát, a kíváncsiságot, a barátságot és a lelkesedést, annál inkább elégedett az élettel.
A pszichológusok szerint a boldogság egyik legfőbb eszköze a humor. Ráadásul az ugyanúgy fejleszthető, mint például az izom. Ebből kiindulva több német egészségügyi intézetben úgynevezett humortanfolyamokat vezettek be, garanciát vállalva arra: aki elvégez egy három hónapos tanfolyamot, az jóval több humorral, derűlátással és életörömmel tekint a jövőbe, mint a program előtt.
A karácsony előtti felhívás három olyan fő tényezőt említett, amelyek nélkülözhetetlenek az általános megelégedettséghez. Ezek közül az első az élet tudatos élvezetére való törekvés, a második a saját potenciálok kihasználása - azaz a sokat emlegetett önmegvalósítás -, a harmadik pedig az értelmes élet. A már említett tanulmányok szerint azok az emberek a legboldogabbak, akik mindhárom tényezővel rendelkeznek.
A bankszámlával kapcsolatban a német szakértők úgy vélekedtek, hogy a pénz hosszabb távon nem boldogít, hacsak az ember nem él tényleges szegénységben. Ha viszont nem az a gond, hogy mi is legyen a betevő falat holnap, a boldogságérzet szempontjából a bankszámla másodlagos. Azaz a boldogság szempontjából nem az a fontos, hogy egy vagy három hűtőszekrény áll-e a konyhában - utaltak rá a német pszichológusok, hangsúlyozva: mindez talán megkönnyíti a karácsony előtti ajándékhajhászást, illetve általánosságban segít az ünnep élvezetében.
Jövő karácsonykor talán majd jobban állunk
Karácsonykor meghúzzuk a borosüveget
Sztrájk miatt bukhatjuk a karácsonyi utazást
Mesés karácsonyfadíszek - árkörkép fotókkal
MTI, Privátbankár