Ezután az általános felvételi eljárás április 26-án a jelentkezők értesítésével zárul - jelentette be Pölöskei Gáborné, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára.
A szakképzésekre február 15-én zárul a felvételi jelentkezés, a szóbeli meghallgatások február 20-tól március 9-ig tartanak, a beiratkozások június 22-24. között lesznek. Jelenleg a tájékoztatási időszak zajlik, a diákokat és a szülőket az általános iskolák tájékoztatják és segítik az adminisztratív teendőkben.
Az ország 44 szakképzési centrumában 370 iskola kínál képzéseket, szakgimnáziumok esetében 39 féle ágazat, szakközépiskolákban 76 féle szakképesítés, szakiskolákban pedig 40 féle szakképzés közül lehet választani. A képzések népszerűségi listáját korábban a vendéglátás és a gépészet, tavaly viszont már az informatika és a közgazdaságtan vezette, de egyre többen választják az egészségügyi pályát is. A szakmák közül különösen azok népszerűek, amelyek megszerzéséhez ösztöndíjat lehet kapni - mondta.
A szakképzések tartalma jelentősen átalakult, az intézmények korszerű tudást - például vállalkozói ismereteket - közvetítenek, így a szakképzettség biztos megélhetést jelent a végzettek számára.
Ráfekszenek a nyelvoktatásra A nyelvoktatást a középfokú oktatásban is - elsősorban a 11-12. évfolyamon -, ezért az NGM programot szervez a nyelvi órák számának emelésére és az Emberi Erőforrások Minisztériumával együtt a tanárok módszertani fejlesztésén is dolgoznak. Új alapokra került a diplomamentő program is, amely az eddiginél több jelentkező számára lesz elérhető és akár egyéni fejlesztést is támogathat - tette hozzá. |