Teljes a fejetlenség
A dél-budai Szent Imre Kórházban dolgozó aneszteziológusok háromnegyede felmondott. Pár héttel ezelőtt távozott Fejér Csaba osztályvezető is, ezt követően állt fel az aneszteziológusok nagy része - írja a HVG.
Az egyik legjobb kórháznak tartott intézményben most nagy a fejetlenség. Az időpontok csúsznak, a várólisták pedig egyre csak nőnek. Jelenleg a sürgős eseteknél külsős segítséggel próbálnak megoldást találni a szakemberhiányra. A felmondott orvosok a nem megfelelő anyagi és eszközfeltételekre hivatkoztak, ami elengedhetetlen a biztonságos munkavégzéshez - írja a lap.
A kórház reagált: nincs káosz
A sajtó hamar felkapta a sztorit, a kórház közleményt adott ki honlapján. Azt írják: az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályt vezető főorvos 2015. november 1-én távozott kikérés alapján, áthelyezéssel. +Erre a pozícióra pályázatot írtunk ki, amelynek beadási határideje december 11-én jár le. Terveink szerint 2016. január 1-től már új osztályvezető főorvos irányítja a munkát az osztályon. Az osztályt az átmeneti időszakban megbízott osztályvezető irányítja."
A közlemény szerint az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályon 20 orvos státusz van, az osztályról november hónapban hat orvos távozott, ketten áthelyezéssel, négyen felmondással. Jelenleg 15 szakorvos végzi el a szükséges feladatokat, beleértve az ügyeleti időszakban történő munkavégzést is. Az aneszteziológus szakorvosok jövedelme egyébként jellemző módon magasabb a kórházi orvosok átlagjövedelménél. "Kórházunkban az elmúlt három évben kétszer volt béremelés, legutóbb idén ősszel, amikor az osztály orvosainak havi átlagjövedelem bruttó 878 000 forintról 980 000 Ft-ra emelkedett."
A Szent Imre Kórházban a közlemény szerint november hónapban sem maradtak el műtétek, a várólisták átlagos hossza sem nőtt. A kórház várólistái egyébként fővárosi összehasonlításban a legrövidebbek közé tartoznak. A Szent Imre Egyetemi Oktatókórház mára Budapest legjobb kórházai közé tartozik orvosszakmailag és gazdaságilag is stabil intézmény - hívják fel a figyelmet. "Mint eddig is, ezután is a betegek legmagasabb színvonalú ellátásán dolgozunk, ezt a munkát nem segíti, ha a médiában pontatlan, a valóságnak nem megfelelő állítások jelennek meg" - írják.
Nagy szükség van az altatóorvosokra
Aneszteziológusokból Európa-szerte hiány van, így az altatással és fájdalomcsillapítással foglalkozó, életveszélyes betegekkel foglalkozó orvosok nagy számban mennek külföldre. A magyar aneszteziológusok, az orvosok között is alulfizetettnek számítanak, miközben a felelősségük óriási, külföldön viszont háromszor-négyszer annyi pénzt is megkereshetnek.