A paksi atomerőmű négy reaktorát 1982-87 között helyezték üzembe. A hazai szabályok szerint a tovább üzemeltetéshez szükséges engedélyért a hatályos engedély lejárta előtt egy évvel kell folyamodni. A 2. blokkra vonatkozó kérelem dokumentációja mintegy háromezer oldalt tesz ki. A hatósági döntés a 2. blokk továbbüzemeléséről 2014 utolsó negyedévében várható.
"A 2. blokk kitűnő műszaki és biztonsági színvonalát alapul véve az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. meggyőződése, hogy a most beadott üzemidő-hosszabbítási engedélykérelmünk kapcsán a hatóság pozitív döntést fog hozni, így az 1. blokk után a 2. blokk is további 20 évig lehet a hazai villamosenergia-termelés bázisa" – fogalmazott Hamvas István.
Saját forrásból finanszírozzák a munkákat
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója arra is kitért, hogy az engedélykérelem benyújtására való felkészülés összeállítása több éves munkát igényel. Jelenleg épp a 3. blokkon, a szokásos éves főjavítással egyidejűleg, annak időtartamát megnövelve zajlik ilyen korszerűsítés, illetve a biztonságot tovább növelő beruházás. Várhatóan a jövő év elején áll újra üzembe a 3. blokk.
A Paksi Atomerőmű minden fejlesztést a saját forrásaiból finanszíroz, az üzemidő-hosszabbításhoz sem használ állami támogatást, központi költségvetési forrásokat. A közlemény hangsúlyozza, hogy a működő blokkok biztonságos továbbüzemeltetése rendkívül költséghatékony beruházás, ennyi pénzből egyetlen más megoldással sem lehetne 2000 megawatt termelő kapacitást létesíteni, és húsz évre szavatolni a folyamatos villamosenergia-termelést.
Közben a bontásra is készülnek
A hazai villamosenergia-termelés több mint 45 százalékát adó atomerőmű az elmúlt három évtized során stabilan, az összes magyarországi erőmű közül a legolcsóbban termel. Közel húsz éve kezdődött az első átfogó biztonságnövelő program, így a paksi blokkok ma már jóval modernebbek nyolcvanas évekbeli, vadonatúj állapotuknál. Ez a tény és a lakosság folyamatos, jelenleg több mint 75 százalékos támogatása teheti lehetővé, hogy a tervezettnél húsz évvel tovább üzemeljenek az atomerőművi blokkok, mutat rá a társaság.
Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, már a bontási tervek is elkészültek, igaz csak 2030 után kezdenék az atomerőmű leállítását. A bontás egyébként több százmillió forintba kerül majd, legalábbis a mostani becslések szerint.