Új feltételek mellett pályázhatnak az egy éve futó Vállalati Tanácsadás Programba a hazai mikro- kis- és közepes vállalkozások a mai naptól - jelentették be a közép-magyarországi régióban a pályázati programot koordináló konzorcium tagjai. Az elmúlt egy év alatt a pályázat ebben a régióban volt a legsikeresebbnek mondható, de az OTP, az OTP Hungaro-Projekt, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) alkotta konzorcium nyerte el a dunántúli régiókban is a pályázat irányításának jogát.
A támogatás maximum összege a korábbi 4 helyett decembertől 8 millió forint lesz, a vissza nem térítendő támogatás mértéke - a megpályázott pénz összegétől függetlenül - maximum 50%-os lesz az új feltételek szerint (korábban sávosan változott ennek aránya). Az új kiírás szerint egy régióban egy cég akár több pályázatot is beadhat. Fontos, hogy az induló, startup cégek maximum 1 millió forintos támogatást vehetnek igénybe, de egyéb megkötés nincs. Az első kör pályázatait még 2013 március 31-ig lehet benyújtani, az új feltétek szerint 2014. június végéig lehet majd pályázni. Megnyúlt a lebonyolítási idő is, 6 hónapra, a pályázatok bírálati ideje nagyjából 20 nap, ami azt jelenti, hogy a regisztrációtól egészen a sikeres kifizetésig nagyjából 80 nap telik el - de általában ez kevesebb idő alatt is megvan sikeres pályázat esetén. |
Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretein belül megvalósított, az EU által támogatott program forrásainak 27%-át allokálták a közép-magyarországi régióra, bár az érintett cégek 55%-a működik itt - mondta el Kovács Pál, az OTP ügyvezető igazgatója. Ezek után nem is meglepő, hogy nagyon aktívak voltak az itt bejegyzett kkv-k, a több mint 800 regisztrált közül végül 571 cég pályázott, közülük 383 munkát fogadott el a konzorcium, mely október végéig a pályázat első szakaszában 237 szerződést kötött, ezek értéke 363,6 millió forint. A konzorcium a régióban eddig több mint 72 millió forintnyi kifizetést hagyott jóvá, 42,5 milliót pedig már ki is utalt. A többi régióhoz képest ez kiemelkedően jó arány, de itt jóval több az "eszkimó, mint a fóka".
A Privátbankár.hu sorozatot indított, melyben azokat a fiatal vállalkozókat, most indult/induló cégeket mutatja be, akik a nehéz gazdasági körülmények ellenére tudnak sikereket felmutatni. Ez az a réteg, aki rendelkezik azokkal a képességekkel – és lassan tapasztalattal is –, melyek egy sikeres vállalkozás menedzseléséhez szükséges a XXI. század Európájában. Fiatalok, kreatívak és van bátorságuk. Mi számukra a siker, hogyan jutottak oda, ahova és milyen motivációk mozgatják őket? Ezekre a kérdésekre keressük velük a választ. A sorozat eddig megjelent részei >>> |
Barta E. Gyula, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt. vezérigazgatója szerint a pályázat annak fényében is igen sikeresnek mondható, hogy sikerült áttörni azt a főleg kisebb cégek vezetőit jellemző "magyaros attitűdöt", mely alapvetően elutasítja a tanácsadást. 1991 óta számos tanácsadó program indult, emlékeztetett az igazgató, aki szerint a "kkv-knak mindenki pénzt akar adni, van hogy ész nélkül, de pénzt nem lehet úgy adni, hogy nem adunk mellé tudást is, még ha ezt a cégek nem is akarják" - magyarázta a MAG Zrt. első embere.
"Ez olyan, mint a foci, mindenki ért hozzá..."
Barta két területet emelt ki a közép-magyarországi pályázatok kapcsán. Szerinte nagyon fontos, hogy támogassák a pályázati projektmenedzsmentet, pályázati tanácsadókkal ugyanis sokkal hatékonyabbak a kkv-k.
A tanácsadó pályázat tehát furcsamód épp a pályázati forrásokhoz való gyorsabb és könnyebb hozzájutást is segítheti. Mint elmondta, a MAG Zrt.-hez ötödik hónapja 1000 feletti darabszámban érkeznek a pályázati elszámolások (korábban ennek harmada jött be), és úgy látja, ahol van külső segítség, ott a cégek sokkal jobban teljesítenek a pályázatok menedzselésében is. Barta szerint a pályázatkezelés olyan mint a foci, mindenki ért hozzá - valójában ez is egy külön szakma azonban. A központ vezetője szerint nagy szükség van rá, hogy minél több alternatív megoldás jöjjön létre a források kiközvetítésére, jó példa erre a tanácsadó pályázatokat kezelő OTP vezette konzorcium.
A MAG Zrt. vezérigazgatója szerint hasonlóan fontos terület az innováció-menedzsment, melyet sokan összekevernek a K+F-fel. "Az innováció a piacon való megmaradás vagy növekedés, amihez fejlesztés szükséges, ez történhet a K+F-en belül is" (az ilyen projektekre vonatkozó pályázatok beadási határideje egyébként december 31., de ezt lehet, hogy kitolják).
A tanácsadó alkalmazása nem luxus
A Vállalati Tanácsadás Program résztvevőinek 68%-a mikrovállalkozás, 24%-a kisvállalkozás, 8%-a pedig középvállalkozás - ez is azt mutatja, hogy ügyesen pályázva a tanácsadás nem a nagyoknak kijáró luxus, hanem az ilyen jellegű szervezetfejlesztési eszközökhöz bizony a kicsik is hozzájuthatnak. A tanácsadók leginkább a stratégiakészítésben, a marketingben, az online megjelenésben (e-kereskedelem) és a szervezetfejlesztésben segítették a pályázókat.
Kovács Pál szerint a "jól összeszokott" konzorcium munkája előremutató lehet a pályázatok menedzselésében, hiszen a pénz elosztását a szakterülettel foglalkozó szervezetekre bízza az állam, a rendszer pedig transzparens és hatékony.