Komoly problémát okoz egy részletekbe menő üzleti terv készítése
A Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. azonban a megvizsgált és érdeklődő vállalatok áttekintése során kedvezőtlen tapasztalatokat szerzett a KKV-k jövőbeni céljaikkal kapcsolatos tudatosságukról. Csuhaj V. Imre kiemelte, hogy formálisan üzleti tervet sok pályázathoz, finanszírozási ügylethez, vagy máshoz kell írásban készíteni, ez esetleg technikai kérdésnek tűnik, de nem az. Tapasztalatai szerint a legtöbb vállalkozásnál igen komoly problémát okoz, ha ezt nem pusztán papíron kell legyártani, hanem részleteiben, ok-okozati összefüggésben be kell mutatni egy olyan pályát, amit amúgy a cég vállalhatónak tart.
A menedzser személye is kulcsfontosságú
Számos olyan iparág van, ahol kisebb súllyal esik latba egy vállalkozás sikerességében a technológiai környezet, vagy a tőkeellátottság, sokkal inkább számít az, hogy a piaci vertikum mely fokán áll a vállalkozás, milyen üzleti modell mentén tevékenykedik, és azt milyen vezetéssel hajtja végre. A szakértő elmondta, hogy egyes multinacionális cégeknél a beszállítók körébe való bekerülésre sok alkalmas vállalkozás áll sorba, amelyek valamennyien magas színvonalon, jó minőségben gyártanak, ugyanakkor a kiválasztottak között menedzsment-képességekben plusz tényezők fedezhetőek fel.
Csuhaj V. Imre kiemelte: a szakképzett munkaerő folyamatos utánpótlásának biztosítása, a financiális kihívások kezelése, a partnerekkel való gördülékeny kapcsolattartás során a bizalom felépítése, mind nehezen számszerűsíthető tulajdonságok, azonban mégis ezek azok a képességek, amelyek versenyelőnyt biztosítanak. A szakember szerint ezekhez tulajdonságokhoz nemzetközi gyakorlat, magas szintű nyelvismeret, korábbi vállalatoknál szerzett tapasztalatok, és jó elemzői, rendszerezői képesség is kell, hozzátette, hogy van, akiben ez intuitíve megvan, vannak született menedzserek, ám ez annyira ritka, hogy nem szabad erre apellálni, túlbecsülni képességeinket.