Satya Nadella alatt az IT-óriás hatalmas átalakuláson esett át: egy rideg nagyvállalatból úgy alakította át a brandet egy szerethető hardver- és szoftvergyártóvá, hogy közben felküzdötte magát a hatalmas pénzt hozó felhőpiac egyik legnagyobb szereplőjévé, miközben megtartotta vezető pozícióját az operációs rendszerek piacán, összességében pedig annyira bejött az új irány a cégnek, hogy egyre-másra lepik meg a negyedéves adatok a befektetőket, amit jól jelez, hogy 2014 óta a papír árfolyama több mint 50 százalékkal nőtt.
Jelentős bevételt persze az üzleti felhasználók termelnek a cégnek, őket célozta Nadella előadása is csütörtökön, a cég harmadjára megrendezett Future Decoded technológiai konferenciáját, ahol a magyar partnerek példáin keresztül mutatta be a hazai digitális átalakulás néhány mozzanatát a Microsoft szemén keresztül, miközben bemutatta, mire lehetnek képesek az új termékek és miért van rájuk szükség.
Élet-halál kérdése
A digitalizációra minden egyes cég képes kivétel nélkül, és szükségük is van rá, ha versenyképesek akarnak maradni. Nadella szerint a Microsoft célja is az, hogy ebben segítsenek, a vállalat minden egyes lépését ennek szentelik.
Alapjaiban alakítja át a vállalkozásokat a digitalizáció. Új megoldásokat jelent az üzleti modellben, a folyamatoknál és a vásárlói interakcióban is. Röviden a vállalat egész természete megváltozik, erre az új szemléletre viszont minden cégnek szüksége van már. A Microsoft olyan szolgáltatásokon dolgozik, amelyek segíti ezt az átmenetet, amelynek három pilléréről és az azokat támogató rendszerekről beszélt Nadella.
Satya Nadella. Fotó: Privatbankar.hu |
-
Újragondolt produktivitás és folyamatok
A Microsoft-vezér hisz abban, hogy a technológiának segítenie kell a figyelmünket a legfontosabb dolgokra terelnie. A mobilunknak, a mesterséges intelligenciának, a közös munkának, az üzleti alkalmazásoknak és a biztonságnak is ehhez kell alkalmazkodnia.
Tény, hogy a negyedik ipari forradalom legnagyobb vagyona az adat, amely egy nagy hálón keresztül bejárja az egész vállalkozásunkat. Ez a hatalmas adattömeg az, ami forradalmasítja a közös munkát is: látni akarjuk, hogy a kolléga, akivel beszélünk, éppen milyen projekteken dolgozik, lehetőleg valós időben. A cél viszont az, hogy ebből az adatmennyiségből sikeresen analizáljunk és jelezzünk előre dolgokat.
De a legfontosabb feladata a technológiának, hogy mindenkiből a legjobbat hozza ki a cégeknél és ez az, amit a Microsoft el akar érni: sikerült például ezt elérni a Mobilsofa vagy az Invitel esetében, amelyek úgy tudnak szolgáltatásokat nyújtani, hogy közben a belső folyamatokat már digitalizálták.
-
Építs saját robotot okosfelhőben
3 milliárd dollárt költött Európában a Microsoft, hogy meglegyen a biztonságos felhőhöz szükséges infrastruktúra. Azonban nem csak az a cél, hogy adatokat lehessen tárolni és küldeni, olyan hibrid megoldásra törekszenek, amely már a felhőben segít abban, hogy megfelelő elemzések után le tudjuk vonni a megfelelő következtetéseket, “hiszen az önvezető autó sem mozdul, ha nem tudja meghatározni, hogy mire lehet számítani az úton”. A Microsoft az Azure szolgáltatásával próbálja ezeket egy csomagba tenni.
Nadella beszélt Cortanarol is, a Microsoft asszisztens mesterséges intelligenciájáról. Szerinte nem az a cél, hogy Cortanát használják a cég partnerei, hanem az, hogy a segítségével a saját elemző mesterséges intelligenciájukat alkossák meg. Ehhez a Microsoft infrastruktúrát kínál. A Microsoft vezér a Mol-t és az Otp példáját hozta, amelyek egyaránt hasznát vették annak, hogy azt a rengeteg adatpontot, amelyekkel dolgoznak, a mesterséges intelligencia kezébe adták, ezzel időt és pénzt spórolva. Ugyanezt tette a NetPincér is, ami jól mutatja Nadella szerint, hogy az összes céget át lehet alakítani a mesterséges intelligencia segítségével.
-
Dolgozz többet, kevesebb idő alatt
“A számítási kapacitás biztos nem lesz kevesebb. Egyre gyorsabban kell egyre több feladatot megoldani”. Ami viszont szerinte igazán megváltoztatja majd a számítógépekkel való viszonyunkat, az nem a számítási kapacitás növelése lesz, hanem a felhasználói élmény. A Microsoft álmaiban a számítógép végső, tökéletes formája, amikor a szemünkön keresztül vetül ki a “kijelző” és a valóságra egy új réteg kerül, amely digitális mozgásteret alkot valódi felületen. Erre tesz kísérletet a Microsoft a HoloLens-szel.
A Microsoft új időszakát is ez a “vegyes valóság” határozza majd meg, Satya Nadella pedig azzal a gondolattal zár, hogy nézzen ki bárhogy és legyen ott bárhol, a technológia célja végtére is az, hogy segítse az embert hatalmas dolgok végrehajtásában.