Dr. Géczi Gábor |
Géczi Gábor, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának (TF) docense elmondta: mivel a tengerparti város eredetileg egy szubtrópusi klímájú üdülőhely, téli olimpiára alkalmas létesítmények nélkül, ezért mindent az alapoktól kellett létrehozni: "Ez egy grandiózus terv az orosz vezetés részéről, ugyanis a közeli hegyeket eddig nem használták sportcélokra. A költségeket nagyjából 30 százalékkal megemelték az ottani viszonyokba kódolt korrupciós pénzek, a munkák kiadásánál visszacsúsztatott összegek nélkül 50 helyett talán 30-35 milliárd dollárnál is megállhatott volna a büdzsé."
Vlagyimir Putyin és az önkéntesek. Fotó: sochi2014.com |
Nagy szerencséjük, hogy épp nincs NHL A marketingbevétel a téli olimpiák történetében rekordnak számít, elérheti az 1,3 milliárd dollárt; ez részben összefügg a tengerentúli televíziós piacokkal, a szocsi játékok alatt ugyanis szünetel az észak-amerikai profi hokiliga (NHL), ami fokozott médiaérdeklődést vált ki az olimpia iránt. |
Géczi Gábor elmondta, a hivatalosan mintegy 3 milliárd dollárba kerülő biztonsági intézkedések várhatóan a költségvetés tíz százalékát teszik ki, és a rendvédelmi szervek 70 ezer tagját mozgósították.
Egyelőre nem tudni, hogy ezeket a biztonságot célzó plusz kiadások a szervezőbizottság vagy például a honvédelmi minisztérium mérlegében jelennek-e meg majd.
A komoly kiadások miatt az oroszok, ahol lehet, próbálnak bevételhez jutni, ez az oka a kiugróan magas bérleti díjaknak. Az országok egyes prezentációs központjai akár ötször annyiba is kerülhetnek Szocsiban, mint a 2012-es londoni játékokon.
Ami a megtérülési esélyeket illeti, Géczi Gábor közölte, gazdaságilag ez csak nagyon hosszú távon várható. "Ugyanakkor nagy változások zajlanak a régióban, egy egész koncepció valósul meg, ami jó hatással lehet az orosz sportra. Szocsiban KHL-es jégkorongcsapat alakul, ötkarikás felkészülési központ épül, emellett az országon belüli téli üdültetésből és a külföldi turizmusból is befolyhat pénz" - tette hozzá.