Mindenkinek csurrant-cseppent?
A kínai közbiztonsági minisztérium tájékoztatásában szereplő nevek alapján az érintett vezetők valamennyien kínaiak, köztük van két alelnök, az egyikük Liang Hung, aki egyben az operatív menedzseri feladatokat is ellátta, valamint a HR igazgató és a jogi részleg vezetője. Mark Reilly, aki a cég brit központjában a kínai üzletért felel, június vége óta Kínában tartózkodik.
A közbiztonsági tárca gyanúja szerint a GSK alkalmazottai kormányzati hivatalnokokat, vezetőket fizettek le nagy összegekkel, gyógyszeripari szervezeteket, alapítványokat vesztegettek meg, kórházakat és orvosokat pénzeltek közvetlenül és közvetve, hogy növeljék eladásaikat, vagy emeljék termékeik árait. A vesztegetések kivitelezésébe több mint 700 embert vontak be,
A Hszinhua hírügynökség úgy tudja, hogy az országban mintegy háromezer képviselőt irányító Liang volt az, aki egyben vezető kormányzati tisztviselőkkel és orvos szakértőkkel is kapcsolatot tartott. Elmondta, hogy évente jüan-százmilliók felett rendelkezett.
Emiatt drágább a gyógyszer?
Világszerte egyre rosszabb a korrupciós helyzet a Transparency International kutatása szerint. Tavaly minden negyedik ember fizetett csúszópénzt közintézményben. Részletek >> |
A cég állításai szerint belső vizsgálat van folyamatban orvosok széles körű megvesztegetésével kapcsolatban, amivel egyes gyógyszerek felírását ösztönözték. Külön is vizsgálják a Botox nevű szer felírásának jutalmazását.
A GSK vezetői a kenőpénzt, ami a gyógyszerárak 20-30 százalékát is kitehette, utazási irodák közbeiktatásával és "projektmenedzseléssel" juttatták a "kedvezményezetteknek". A cég 2007 óta mintegy 3 milliárd jüant folyósított nekik illegálisan az irodákon keresztül. "A GSK ebben az ügyben a keresztapa" - jelentette ki Kao Feng, a gazdasági bűncselekményekben folyó nyomozások vezetője. A hírügynökségi beszámoló szerint az is kiderült, hogy egy 30 jüanos (1100 forint) gyógyszer a fogyasztónak végül akár 300 jüanjába (11000 forint) kerülhetett.
A céget számlahamisítás és adócsalás miatt is vizsgálják, vezetése már korábban közölte, hogy együttműködik a hatóságokkal.
Magyar korrupciós körképA legtöbb magyart zavarja a mindent átható mutyi, de mégsem tesz ellene semmit. A politika, az üzleti élet és az egészségügy a legfertőzöttebb terület.Minek jelenteni a korrupciót? Úgyse történik semmi >> |