Az államtitkár szerint a Nabucco-projektben résztvevő államok közül Románia az első, amely ajánlatot kapott a Kaszpi-tengeri övezetében lévő egyik országtól a vezetékes gázzal való ellátására. A román lap emlékeztet arra, hogy a tervek szerint a vezeték évi 31 milliárd köbméter gáz szállítására lesz alkalmas.
Aleksandre Ketaguri grúz energiaügyi miniszter a konferencián úgy vélte, hogy a Nabucco-projekt sikeréhez hasznos lenne az Oroszországgal való egyeztetés. A világ negyedik legnagyobb gáztartalékaival rendelkező Türkmenisztán erőforrás-menedzsmentjéért felelős állami ügynökség vezetője, Yagshygeldi Kakaev a konferencián elmondta: országa valamennyi szomszédjával jó viszonyt ápol, és minden vásárlónak adnak gázt, ha sikerül kölcsönösen előnyös egyezséget kialakítani.
Hangsúlyozta: gázexport-politikájukban azt az elvet követik, hogy mindazon államoknak hajlandók fűtőanyagot eladni, amelyek legalább Türkmenisztán határáig kiépítik gázvezetékeiket. Így az Európai Uniónak is ki kell építenie a vezetékét Türkmenisztán határáig, ha gázt szeretne vásárolni országunktól - mondta Kakaev.
Az Európa felé irányuló orosz gázexport alternatívájaként eltervezett Nabucco-projekt a Kaszpi-tenger térségéből szállítana földgázt Törökországon, Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián keresztül.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Északi Áramlat: a franciák is beszállnak
Megint nem áll jól a Nabucco szénája
Az oroszok belehúznak az energiakapacitás növelésébe
Katar is tölthet a Nabuccoba
MTI