A magyar és európai kkv-k nem szívesen vonnak be külső tőkét és új tulajdonostársat, annak ellenére, hogy egyre nehezebben szereznek forrást, miután a válság hatására jelentősen csökkent az európai bankok kockázatvállalási hajlandósága - derült ki a Magyar Fejlesztési Bank friss tanulmányából.
A bankokra esküsznek a kis cégek, pedig nehéz hitelt szerezni
A pénzintézetnek a kkv-k finanszírozási döntéseiről készített elemzése szerint az európai pénzügyi rendszerben erőteljes a banki finanszírozás dominanciája, a vállalatok belső forrásaik és a támogatások mellett elsősorban banki hiteltermékekben gondolkodnak. Az európai pénzintézetek kockázatvállalási hajlandósága ugyanakkor jelentősen csökkent, így azok a kkv-k is csak legfeljebb a korábbinál sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel jutnak hitelhez, amelyek életképes üzleti tervvel, kiszámítható működéssel és stabil ügyfélkörrel rendelkeznek - jelzik a tanulmány készítői.
Ha csak egy mód van rá, saját pénzből fejlesztenek
A hitelkínálat zsugorodása mellett ugyanakkor a bizonytalan piaci kilátások miatt a vállalatok részéről is csökkent a fix összegű törlesztési kötelezettséget jelentő adósságfinanszírozás vonzereje. A hagyományos források akadozása felértékelte az olyan alternatív lehetőségek jelentőségét, mint a sajáttőke-alapú finanszírozás, vagyis a saját vagyonból illetve pénzügyi forrásból történő fejlesztés - vélik az MFB szakértői.
A bank szerint a bank jobb
A banki hitelfelvétel előnye, hogy a hitelezőkkel történő tárgyalás a rutinszerű banki technikák és a hitel mögé megkövetelt biztosítékok miatt jellemzően gyorsabb, egyszerűbb, míg a tőkebefektetőkkel folytatott egyeztetések az alapos cégátvilágítás miatt hosszadalmasabbak és költségesebbek. A kamatfizetés költségként való elszámolhatósága pedig további, adózási előnyt biztosít a hitelfelvétel esetében - írják a tanulmányban.
Miért félnek a tőzsdétől?
A vállalatok általában a tőkeági finanszírozás (például a tőzsdei bevezetés) egyik legkomolyabb hátrányának – a magas hozamelvárások mellett – az tartják, hogy az új társtulajdonosok beleszólhatnak a vállalatirányításba. Ezen felül - tulajdonosi részesedésük arányában - a megtermelt profit egy részére is igényt tarthatnak és kiszállási stratégiájuktól függően előnyben részesíthetik a rövidebb távú pénzügyi érdekeket a hosszabb távú, szakmailag megalapozott döntésekkel szemben. A külső tőkebefektetők tulajdonostársakként minden fontosabb üzleti és technológiai információhoz is hozzáférhetnek - jelzik az elemzésben.
Vegyesen lenne jó
Az MFB szakértői szerint a hitel-, illetve tőkeági finanszírozás egyidejű alkalmazásukkal jelentős szinergiák kihasználására nyílhat lehetőség: a tőkebevonással stabilizálódik, megszilárdul a vállalat tőkehelyzete, nő a hitelkapacitása, amely így a korábbiakhoz képest több, illetve kedvezőbb kondíciójú hitelfelvételt tesz lehetővé.
Hogyan szerezhet pénzt egy cég?
Bár a köztudatban a tőzsde elsősorban a részvények, kötvények folyamatos adásvételéről és a látványos áringadozásokról szól, de valójában ennél sokkal több van benne. A tőzsde, a tőkepiac ugyanis alapvetően vállalatfinanszírozásról szól, így azoknak a cégeknek jelent hatékony megoldást, akiknek pénzre van szükségük, amit aztán a vállalat bővítésére, fejlesztésére fordíthat. A különböző forrásbevonási lehetőségekről itt írtunk >>