5p
KKV
Az elmúlt évben országosan 3 százalék felett volt a magyar vállalkozások bedőlési aránya. Megyénként nagyon eltérő a kép.

A Bisnode elemzésében az elmúlt bő 3 évre vonatkozóan vizsgálta az egyes közigazgatási egységekben székhellyel rendelkező vállalkozások helyzetét, fizetőképességét, fizetési szokásait és a cégszám alakulását.

A legkockázatosabb régiók

Megyénként a cégek bedőlési aránya meglehetősen eltérő képet mutat: míg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egy év alatt 100-ból több mint 4 cég megy csődbe, addig Komárom-Esztergom megyében csupán 1. Az ország keleti, észak-keleti része még mindig az egyik legkockázatosabb régiónak mondható. Az elmúlt időszakban azonban a délnyugati országrész cégei is nagyobb arányban váltak fizetésképtelenné. Az észak-nyugati és a középső országrész cégeivel a legbiztonságosabb az üzletkötés.

Amennyiben az elmúlt 3 év megyénkénti bedőlési arányait vizsgáljuk, megállapíthatjuk, hogy üzletkötés szempontjából stabilan a legbiztonságosabbaknak Komárom-Esztergom és Pest megye cégei tekinthetők, ugyanis itt dőlnek be évek óta legkisebb arányban a vállalkozások. Voltak az elmúlt időszaknak „nyertes” területei is, ugyanis Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megye vállalkozásai a többi területhez képest lényegesen alacsonyabb kockázatúakká váltak.

Baranya megyében viszont sajnálatos módon ellentétes folyamat ment végbe: míg a térség  2012-ben az 5. legkisebb bedőlési arányú területnek számított, mára a legkockázatosabbak egyikévé vált. A fővárosban meglehetősen hektikus a helyzet. A főváros vállalkozásai szerepeltek már nagyon jól, de nagyon rosszul is az éves bedőlési arány listán. Jelenleg a többi megyéhez képest inkább rossz passzban vannak, mivel nagy arányban szűnnek meg itt a vállalkozások.

Borsodban és Szabolcsban tart a leghosszabb ideig pénzhez jutni

Magyarországon az elmúlt 12 hónap átlaga alapján az országos fizetési késedelem 16 nap, az átlagos számlafizetési határidő pedig 25 nap, derül ki a Bisnode fizetési tapasztalat programjából. Ez az érték azonban az egyes megyékben jelentős szórást mutat. Van olyan terület, ahol fizetési késedelem esetén „csupán” 34 napig tart, míg a hitelező a pénzéhez jut, azonban előfordul olyan is, ahol ez az érték 49 nap.

A pénzhez jutási idő alapján nem következtethetünk egyértelműen egy terület megbízhatóságára, ugyanis megtörténhet, hogy egy rizikósabb megyében azért kénytelenek a vállalkozások fegyelmezettebben fizetni, mert hitelezőik rákényszerítik őket erre, illetve csak előrefizetéssel kaphatják meg a megrendelt terméket.

Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere azt javasolja, hogy szerződéskötésnél érdemes megvizsgálni, hogy egy vállalkozás általában mekkora késéssel és milyen határidővel egyenlíti ki számláit, de emellett elengedhetetlen megnézni, hogy az elkövetkező időszakban milyen valószínűséggel válik majd fizetésképtelenné. Ehhez nyújt segítséget a cégminősítés, mely

megmutatja, hogy az elkövetkező egy évben mekkora egy cég bedőlésének valószínűsége. Ezen információk alapján magabiztosan kialakíthatóak a fizetési feltételek, és elkerülhető a nemfizetési veszteségek jelentős része.

Nógrád, Bács-Kiskun, Veszprém, Komárom-Esztergom és Csongrád megye az, ahol a legrövidebb ideig tart a cégekkel szembeni pénzhez jutás. Ezeken a területeken 39 nap alatt van az átlagos pénzhez jutási idő, ami alacsonyabb, mint az országos 41 napos átlag. Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Somogy,  Fejér és Hajdú-Bihar megye vállalkozásaival való üzletkötés során azonban késedelmes fizetés esetén a leghosszabb várakozási időre számíthatnak a hitelezők.

2012 óta csak Csongrád megyében nőtt a vállalkozások száma

Nem meglepő, hogy a fővárosban és Pest megyében működik a legtöbb vállalkozás, az összes működő társas vállalkozás 55 százaléka. Vas, Békés, Tolna és Nógrád megyékben kell számolnunk a legkevesebb céggel, mivel számuk ezeken a területeken a 10 ezret sem éri el.  Az elmúlt bő 3 évet vizsgálva megállapíthatjuk, hogy 2012. január 1-je és 2015. március 1-je között csupán Csongrád megyében nőtt a vállalkozások száma, a növekedés azonban itt is csak kismértékű.

Az összes többi megyében cégszám-csökkenés következett be. A legjobban - közel 10 százalékkal (9, 29 %) - Borsod-Abaúj-Zemplén megyében csökkent a vállalkozások száma, de Komárom-Esztergom megye és Nógrád megye vállalkozásainak száma is 8 %-ot meghaladó mértékben csökkent. Csongrád megye mellett Hajdú-Bihar, Békés és Pest megye dicsekedhet a legstabilabb cégszerkezettel, mivel ezeken a területeken bő 3 év alatt 2 % alatt volt a cégszám-csökkenés, azaz kevesebben ábrándultak ki a cégformában történő jövedelemszerzésből, mint más megyékben.

Jól látható, hogy megyénként jelentős eltérések mutatkoznak a cégvilágban, mely függ a helyi szabályozó környezettől és az adott terület gazdasági fejlettségétől is. Egy üzletkötés esetén mindenképpen figyelembe kell venni a helyi sajátosságokat is, különösen, ha egy másik megyében tevékenykedő vállalkozással kívánunk üzletet kötni.

Óvatosan érdemes a fizetési feltételeket meghatározni az ország észak-keleti részén tevékenykedő vállalkozások esetében, illetve a dél-nyugati országrészben. Mindenhol lehetnek azonban jól működő, stabil, fizetőképes vállalkozások és rosszul fizető, nehézségekkel küzdő cégek is, ezért szerződéskötéskor célszerű az adott vállalkozás cégminősítését megvizsgálni. Mivel egy jó cégminősítés a területi sajátosságokat és eltéréseket is beépíti, így ezek a hatások is gyorsan és egyértelműen láthatók a cégminősítés alapján hozott üzleti döntésekben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Megnyílt út a magyar cégek előtt: könnyebben elérhetők az uniós hitelek
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:04
Tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára, egyre többen használják ki a lehetőséget.
KKV Milliókat is megspórolhat, aki jókor észbe kap
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 10:08
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG