A Dalkia Energia szakemberei szerint habár a magas földgáz- és rendkívül alacsony áramárak generálta jelenlegi költségstruktúra mellett a legkedvezőbb esetben a kapcsolt energiatermeléssel elérhető megtakarítás mindössze 5-10 százalék körül alakul, 2-3 éven belül már egyértelműen ennek a technológiának az alkalmazása jelentheti az energiaköltségek csökkentésének egyik leghatásosabb módját.
Részleges függetlenedés az árampiactól
Ha a gázárak szintje nem is csökken jelentősen, a villamos energia ára az elkövetkező két-három évben várhatóan emelkedni fog a szakemberek szerint. A kapcsolt technológia legnagyobb előnye pedig az árampiactól való részleges függetlenedés. Fernezelyi Ferenc, a Dalkia Energia Zrt. kereskedelmi igazgatója szerint a berendezések telepítésére és a tapasztalatok begyűjtésére ideális az időpont, mivel jelenleg a gázmotorok iránt alacsonyabb a kereslet, és több a szabad telepítési kapacitás is.
Az ipari termelés az utóbbi hónapokban trendszerű lejtmenetbe fordult. Az utóbbi hónapokban az ipari termelés még nagyobb mértékű zuhanását egyedül a járműgyártás fogta vissza. Részletek>> |
Fernezelyi elmondta, hogy a kogeneráció egy kiforrott és versenyképes technológia azon vállalkozások a számára, ahol hő- és áramfogyasztás egyszerre jelentkezik. Hozzátette, hogy újabb hőforrásokat biztosít a termeléshez és diverzifikálja az árambeszerzési forrásokat is, valamint jelentős környezet- és klímavédelmi előnyöket kínál a vállalkozásoknak és számottevően növeli az ellátásbiztonságot is. A szakértő szerint 2015 környékén pedig már reális költségcsökkentő eszköz is lesz a vállalkozások kezében.
A szakember ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ennek a technológiának az esetében sem szabad fejest ugrani a kapacitások közé. Az előnyök legteljesebb kiaknázásához feltétlenül érdemes mérlegelni néhány szempontot, többek között azt, hogy a kapcsolat energiatermelés – a gázmotorok vagy gázturbinák – alkalmazása akkor igazán költséghatékony, ha mind a megtermelt villamos energiát, mind a hőenergiát a termelési és működési folyamatokra teljes egészében, helyben fel lehet használni.
A folyamatosan termelő vállalatok számára nyújt előnyt
A szakértő szerint nem véletlen, hogy éppen a három műszakban termelő vállalkozások élnek leginkább a kapcsolt energiatermelés nyújtotta lehetőségekkel, ugyanis ennek a technológiának a sajátossága, hogy a leggazdaságosabban akkor üzemeltethető, ha folyamatosan termel. A Dalkia Energia szakembereinek tapasztalata szerint a fél megawatt villamos kapacitás a kritikus méretnagyság, ez alatt nem érdemes ipari kogenerációban gondolkozni, mert a beruházás költsége a jelenlegi piaci környezetben elviszi a hasznot.
A szakértő szerint a technológiák közötti választás is meghatározó, mivel a jelenlegi piaci körülmények és energiaárak mellett elsősorban a gázmotoros kogenerációt érdemes választani, mert a villamos hatásfoka 10 százalékkal magasabb, mint a gázturbinás megoldásé. Ebből adódóan egy gázmotor kedvezőtlenebb piaci körülmények között is életképes marad.
A Dalkia Energia szakemberei szerint mérlegelni kell azt is, hogy a kapacitásokat a hőigényre tervezzünk, ne az áramra. A technológia alkalmazása szempontjából a legfontosabb, hogy a termeléshez és üzemeléshez kapcsolódjon egy viszonylag nagyobb, állandó hőigény. A probléma ugyanis nem a villamos energia hasznosításával, hanem a hőenergiatermelő-kapacitások megfelelő kihasználásával szokott adódni. A költséghatékonyság pedig csak úgy biztosítható, ha a megtermelt hő teljes mértékben hasznosul.