MTI Fotó: Krizsán Csaba |
E.On és Uniper
A konszern régi nevét viselő, megújuló energiaforrások kiaknázásával, energiaellátó hálózatokkal és ügyfélszolgálattal foglalkozó új vállalat Essenbe helyezi át székhelyét. A hagyományos áramtermeléssel, energiakereskedelemmel és lelőhelyfeltárással foglalkozó új vállalat pedig Uniper néven az E.On eredeti központjában, Düsseldorfban marad.
Az E.On 40 ezer alkalmazottat "visz tovább", az Uniper pedig 15 ezret. Mindkét vállalat nagyjából megegyező, mintegy négymilliárd eurós EBITDA-termelési kapacitással rendelkezik majd.
Béna cégnevek jól láthatóan nem csak nálunk vannak; az Uniper az "unique performance", azaz "egyedülálló teljesítmény" kifejezésből ered.
A két vállalat felállítása az év második felében kezdődik meg, és a tervek szerint az Uniper 2016 január elsején kezdi meg működését.
Leszámolnak az atomenergiával
Korábban a társaság lépését egyrészt a németországi, úgynevezett energiapolitikai fordulattal magyarázták, amelynek lényege az atomerőművek felszámolása és a kieső termelés megújuló forrásokra alapozó pótlása, másrészt pedig az áram nagykereskedelmi árának zuhanásszerű csökkenéséből adódó válsággal. Ahhoz hasonlítják a lépést, mint amikor a kockázatos vagy nem teljesítő banki hiteleket egy rossz bankba szervezik ki.
Az atomerőműveket gondozó Uniper adósság nélkül indul majd és megkapja azt a mintegy 14,5 milliárd eurót, amelyet az E.On hét németországi atomerőművének felszámolására különítettek el. A 2011-es fukusimai atomkatasztrófa után meghirdetett energiapolitikai fordulat programja szerint az atomerőműveket 2022-ig kell leállítani.
Nem megy simán az átállás
Az átállás és az alternatív termelés miatt nagyon drága lett az áram Németországban. Bár óriási szubvenciókkal támogatja az állam a megújulókat, de ezt a költséget leginkább az emberekkel fizettetik meg. A német háztartásoknak jelenleg kétszer annyit kell fizetniük az áramért, mint amerikai társaiknak. Írásunk a háttérről >>