Nem akarunk vészmadárkodni, de a Terminátor-filmek is valahogy úgy kezdődtek, hogy az emberi munkaerőt gyorsabb, tűrőképesebb humanoid robotokra cserélték. Azért reméljük, hogy a Nestlé irányítás alatt tudja majd tartani a robotjait, akiket elsősorban egy új marketingstratégia részeként vetnek majd be.
A derékig érő, amúgy francia fejlesztésű és tajvani gyártású android képes tanulni, tud érzelmeket kifejezni, illetve hatékonyan dolgozik. Japán egyike azoknak az országoknak, ahol kóros munkaerőhiány a jellemző, ezen próbál most segíteni a világ legnagyobb élelmiszeripari cége.
Decemberben húsz, Pepper névre keresztelt robot áll majd munkába a vállalat boltjaiban, ahol a vásárlókkal fognak beszélgetni, illetve az új termékeket reklámozni. De a Nestlé itt még nem áll meg, egy év múlva már ezer üzletben dolgoztatnának androidokat.
Arról egyelőre nincs szó, hogy az óriáscég mennyit fizetett Pepperért, de hamarosan már bárki megveheti a robotot otthonra, kereskedelmi forgalomban 1800 dollár körüli összegért fog futni majd.
Nem éri meg az emberi munkás?
Már mi is írtunk arról korábban, hogy egyre inkább előtérbe kerül a robotmunkások iránti igény, mivel nem tudnak panaszkodni, nem fáradnak el, pontosabbak és sosem sztrájkolnak. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb országban az ipari irányelvek alapvetően már támogatóan viszonyulnak az emberi munkaerő szerepének csökkentéséhez.
A robotika 3 törvénye Isaac Asimov szerint:
1. A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen. 2. A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének. 3. A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének előírásaiba. |
Elszabadult a Nestlé Japánban?
A Nestlé japán ága mindig innovatív volt, például a „nagyköveti” rendszer is itt fut a legsikeresebben. Ez nagyjából azt takarja, hogy a kiválasztottak árulják a cég kávéfiltereit az irodákban, amiért cserébe juttatásokat kapnak a Nestlétől, legyen itt akár szó ingyen géphasználatról, vagy ajándékutalványokról is. Jelenleg körülbelül 120 ezer ilyen nagykövet dolgozik, a vállalat ezt a számot 2020-ra megnégyszerezné és árusítási területüket is kiszélesítené.
A sokszínű KitKat csokik képe is bejárta a világot, az élelmiszergyártó helyi ága jött ki 25-30 új ízzel, köztük az extrémcsípős wasabissal is. De létezik „nyers” KitKat is, ami csak kisütés után válik ehetővé.