Ekkora város még nem ment csődbe
A 18,5 milliárd dolláros adósságot felhalmozott Detroité a legnagyobb önkormányzati csőd az Egyesült Államok történetében. Steven Rhodes csődbíró kijelentette, hogy a város nyugdíjazott alkalmazottjait megillető kifizetések - amelyek város kötelezettségeinek mintegy felét teszik ki, csökkenhetők.
Két évtized óta Detroit volt a legnagyobb amerikai város, amelynek vezetését az állam vette át. Politikusok a múlt év végén felvetették, hogy Detroit várost közigazgatási egységként fel kellene számolni, és a területet a környező Wayne megye irányítása alá kellene rendelni. |
A város négy hónappal ezelőtt kért csődvédelmet, ám ezt a közalkalmazotti szakszervezetek koalíciója megtámadta. Az érdekképviseletek kedden közölték, hogy meg fogják fellebbezni az ítéletet, de ez Rhodes bíró szerint nem késleltetheti a csődeljárást.
A verdikt nyomán Kevyn Orr, a város csődmenedzsere várhatóan január elejéig elő fogja terjeszteni tervét a város mintegy 100 ezer hitelezőjével való megállapodásról. A város vezetésének reményei szerint Detroit még 2014 vége előtt kikerül a csődből.
Lerobbant épület Detroit külvárosában. Image credit: duha127 / 123RF Stock Photo |
Még a nyugdíjakhoz is hozzányúlhatnak
A szakszervezetek és a nyugdíjas érdekképviseleti csoportok arra hivatkoztak, hogy a csődeljáráson kívül nem történt egyéb erőfeszítés a város helyzetének rendezésére és hogy a michigani állami alkotmány értelmében tilos csökkenteni a nyugdíjakat.
Rhodes érvelése értelmében azonban a csődeljárás megkezdésekor a hitelezőkkel megkötött szerződéseket általánosan megszegték, és mivel lényegében a nyugdíj is szerződésnek minősül, azt különleges védelem ebben az esetben nem illeti meg. A bíró indoklásában - amelynek felolvasása mintegy egy órán át tartott - ugyanakkor azt is leszögezte, hogy döntése nem általános érvényű és a nyugdíjakhoz csakis az összes többi lehetőség kimerítése után szabad hozzányúlni.
Így múlik el a világ dicsősége
Az Egyesült Államok valamikori negyedik legnépesebb városának lakossága az 50-es évek 1,8 milliójáról mára mintegy 700 ezerre esett vissza, főleg az amerikai autóipar hanyatlásának következtében (a régióban található az ágazat három óriása, a General Motors, a Ford és a Chrysler főhadiszállása).
Image credit: americanspirit / 123RF Stock Photo |
Detroitban ma 150 ezer elhagyatott épület áll, köztük volt iskolák, gyárak és pályaudvarok. A város közvilágításának mintegy 40 százaléka nem működik. A detroiti rendőrség általában a bejelentés után 58 perccel száll ki a helyszínre, ami több mint ötszöröse a 11 perces amerikai országos átlagnak.