Ha erre nem készítjük fel megfelelően a szervezetünket, könnyen kialakulhatnak úgynevezett pszichoszomatikus tünetek. Leggyakrabban az emésztőrendszerünk egyensúlya borulhat fel a stressz miatt, és olyan kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, mint például a haspuffadás, hasmenés, székrekedés, melyek a felborult bélflóra következtében keseríthetik meg napjainkat.
Szerencsére a helyzet nem olyan reménytelen, mint amilyennek elsőre tűnhet. Néhány apró jótanács betartásával sokkal könnyebben kezelhetjük a munkahelyi stresszt, így az nem megy a gyomrunkra.
1. Reggelizz úgy, mint egy királynő!
Az egyik legfontosabb szabály, hogy a nagy rohanásban se feledkezzünk meg a reggeliről. A nap első étkezése nagyban meghatározza a napunk hátralevő részét. Ez adja meg ugyanis az „alaphangot”. Hétközben, ha nincs időnk hosszasan reggelizni, akkor is találjunk öt percet, és együnk meg egy probiotikus joghurtot. Hétvégén pedig próbáljunk meg nyugodtan, ráérősen reggelizni. Ha tehetjük, piknikezzünk a szabadban.
2. Add meg a módját!
Ez nemcsak a reggelire igaz. Dietetikus szakemberek szerint nemcsak az elfogyasztott ételek minősége fontos, hanem az is, hogy milyen körülmények között eszünk.
Szánjunk fél órát az ebédünk elfogyasztására, meg fog térülni a kiesett idő. Ilyenkor szakadjunk el az asztalunktól, ne ebédeljünk a billentyűzetről!
3. Sokszor, keveset!
Mivel fontos, hogy naponta 5-ször étkezzünk, délután ismét fogyasszunk el egy probiotikus joghurtot, vagy friss gyümölcsöt! Ezt néhány perc alatt megtehetjük, mégis nagyon sokat segít abban, hogy az emésztésünk zavartalanul működjön (stressz hatására az emésztés szünetel, így segítenünk kell abban, hogy újra meginduljon a folyamat, ha a stressz elvonult).
4. Nassolj egészségesen!
Kerüljük a munkahelyi nass-csapdákat! Mindenkinek van legalább egy kollégája, akinél mindig akad egy-két édes falat. Lehetőleg mondjunk nemet a csábításra, helyette ragadjunk meg egy almát és éljük ki azon rágcsáló szenvedélyünket.
5. Vacsorázz könnyű ételeket!
Este már mindenképpen kerüljük a nehéz, fűszeres ételeket. Inkább fogyasszunk salátát, probiotikus tejtermékeket, teljes kiőrlésű pékárut. Így a lidérces álmoknak is elejét vehetjük.
6. Igyál sokat!
Legjobb, ha mindig van az asztaliunkon egy nagy üveg szénsavmentes ásványvíz. Ha szem előtt van, többször jut eszünkbe, hogy igyunk. Lehetőleg napi másfél, két liter vizet fogyasszunk el.
7. Lélegezz!
Néhány egyszerű test- és légzőgyakorlattal megakadályozhatjuk, hogy a stressz átvegye a vezetést fölöttünk. A stressz-hormonok hatására a szervezetünk készültségi állapotba kerül, ilyenkor felgyorsul a szívverésünk, a légzésünk. Hunyjuk le a szemünket egy percre és figyeljünk a légzésünkre. Vegyünk néhány nagy levegőt. Pár másodpercen beül automatikusan le fog lassulni a légzésünk, ezáltal megnyugszunk. Ezt a módszert akkor is alkalmazhatjuk, ha éppen egy előreláthatólag „stresszes” kellemetlen vita előtt állunk.
8. Mozogj!
Óránként álljunk fel a székünkből pár percre! Ilyenkor próbáljunk nem a megoldandó feladatokra gondolni. Igyunk egy csésze teát a kollégáinkkal, vagy sétáljunk egy kört a folyosón. Hogy a szemünkről se feledkezzünk meg, pislogjunk néhányat gyorsan egymás után, ez jótékonyan hat a kiszáradt, monitorra szegeződő szemeknek.
9. Pedálozz!
Kerekezzünk be a munkahelyünkre! Ha van rá lehetőségünk, szép időben menjünk biciklivel a munkahelyünkre. A mozgás nemcsak kikapcsol, de az emésztésre is kedvező hatással van, hiszen masszírozza a hasi szerveinket.
10. Gyalogolj!
Hazafelé szálljunk le egy megállóval előbb a buszról, villamosról és sétáljunk haza! Napi fél óra séta már segíthet abban, hogy szervezetünk elsavasodása ellen tegyünk. Hétvégén pedig kiránduljunk a természetben.
A stressz megöli az időnket
Szegénységben született: korábban meghal
Allergiás? Csak nyugi!
Munkahelyi stressz: rámegy a szíve és a gatyája
Cukorbetegség is jár a stressz mellé
Küzdeni tudni kell: módszerek a stressz ellen
Privátbankár