Mintegy 312 milliárd koronát, a cseh bruttó hazai termék (GDP) 8 százalékának megfelelő összeget, vittek ki tavaly a külföldi cégek a Csehországban szerzett nyereségükből - állapította meg a cseh kormány európai ügyekkel foglalkozó osztálya.
A hivatal elemzésben a csehországi adatokat összevetette a hasonló lengyelországi, magyarországi, szlovákiai, ausztriai és németországi adatokkal. Az elemzést a az iHned című gazdasági hírportálon jelent meg.
Az elemzés szerint Magyarországról tavaly a külföldi cégek 105 milliárd koronának (1155 milliárd forint) megfelelő összeget vittek ki, ami a magyar GDP 5,3 százaléka.
Lengyelországból 421 milliárd koronányi profitot utaltak haza, ami a lengyel GDP 4,7 százaléka. Szlovákiából a külföldi cégek 41 milliárd koronát, azaz a GDP 2,4 százalékát vitték ki. Ausztriában ez az összeg 60 milliárd koronának felel meg, ami a GDP 0,8 százaléka.
Németországban más a helyzet
Németországban az előző öt közép-európai országtól eltérő a helyzet, a világcégek többet ruháztak be, mint amennyit kivittek. A külföldi cégek 1647 milliárd koronának megfelelő összeget ruháztak be, ami a német GDP 2,4 százaléka.
Az elemzés szerint Csehországban a legtöbb külföldi befektető a pénzügyben, az ingatlanügyben és az autóiparban van, Magyarországon az ingatlanügy vezet a kis- és nagykereskedelem, valamint a távközlés előtt. Szlovákiában és Lengyelországban pénzügy, ingatlanügy, kis- és nagykereskedelem a sorrend, Ausztriában pedig kis- és nagykereskedelem, pénzügy valamint az ingatlanügy a legfontosabb terület a külföldi beruházóknál.
Szakértői vélemények szerint a kivitt pénzek minden ország gazdaságából nagyon hiányoznak, mert az új beruházások új munkahelyeket teremthetnének. Az elemzés szerint ebből a szempontból a csehekénél rosszabb helyzetben csak Írország ás Luxemburg van. Írországból a GDP 15 százaléka, Luxemburgból pedig több mint egyharmada áramlik ki évente.