Sajnálatos módon az emberek többségére a hiányos vagy szuvas fogazat a jellemző - állapítja meg dr.Tóth György fogszakorvos. A legtöbben természetesnek tartják, hogy az évek múlása együtt jár a fogak ritkulásával, pedig a fogápolás és a fogászat mai lehetőségei között optimális esetben a fogak életünk végéig kitarthatnának. Természetesen azért létezik egy öröklött hajlam, de a kutatások azt bizonyítják, hogy a fokozott szájhigiéne és a rendszeres ellenőrzés és szükség esetén kezelések végrehajtása évtizedekkel képes meghosszabbítani fogaink életét - olvasható az Orvostkeresek.hu szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
A fogápolásnak már gyerekkorban el kell kezdődnie. Az egészséges fogazat ugyanis meghatározó a gyermek beszédfejlődésében, táplálkozásában és az arc harmóniájának kialakításában is. A közlemény szerint a tejfogak ápolása döntő jelentőséggel bír a maradó fogak és a megfelelő szájhigiéne szempontjából is.
Amelyik gyermek nem sajátította el és nem szokta meg a helyes fog- és szájápolást (alaposság, rendszeresség), attól nehezen elvárható, hogy a fogváltáskor ez a szokás varázsütésre megváltozik - figyelmeztet dr.Tóth György . Másrészt a szuvas tejfogak táptalajt jelentenek a fogszuvasodásért felelős baktériumok szaporodásának, így a fogváltáskor az akkor még ép maradó fogak fokozottan ki vannak téve a kórokozóknak.
A fogszuvasodás elsősorban a hiányos szájhigiéne következménye, azonban törekedjünk az étkezések között mellőzni a szénhidrát tartalmú ételeket és italokat, ide értve az akár 100%-os gyümölcsleveket, cukorkákat, kakaót, szénsavas üdítőket, kekszeket, ropit, egyebet. Ezeket inkább étkezések után fogyasszuk, majd alapos fogmosás, fogselymezés, nyelvtisztítás és szájzuhany javasolt. |
A terhesség hormonális változásai miatt kialakulhat ún. terhességi ínygyulladás, ez azonban a baba megszületésével magától rendeződik, és nem tévesztendő össze a nem megfelelő szájhigiéne miatt jelentkező problémákkal - áll a közleményben.
Sokaknál még tartja magát az a régi, ám helytelen elmélet, mely az almát ajánlja, mint fogtisztítási eljárást. Ez azonban csak az almába harapáskor jelentkező mechanikai tisztító hatást vette figyelembe, míg a szájüregben zajló biokémiai reakciókat és azok hosszútávú károsító hatásait figyelmen kívül hagyta - állítja dr.Tóth György fogszakorvos. Az almaevés nem helyettesíti a fogmosást, ráadásul komoly fogszuvasodást okozó hatása van, hiszen egyaránt tartalmaz savat és cukrot, melyek együttes jelenléte a szájban nagyon veszélyes.
Az almánál is károsabb azonban a kutatások szerint a fogakra a banán. Ennek oka, hogy a banánban lévő -fogra tapadó, nehezen eltávolítható- összetevők filmszerű rétegében sokszorosára szaporodnak a fogszuvasodást előidéző kórokozók - áll az Orvostkeresek.hu közleményében.
Óvodáskori félelmek miatt is rosszak a fogaink
Gumimacikkal lépre csalhatók a bacilusok
Igazságos egészség - kinek és mire fáj a foga?
A sógorokat csak az olcsó magyar fogorvos érdekli
Privátbankár