dr. Nagy Judit Csilla ügyvéd a kkvguru.hu-nak elmondta: abban az esetben, ha a kismama tájékoztatja a munkáltatót arról, hogy vissza szeretne menni dolgozni, a munkáltató legfeljebb 30, illetve legfeljebb 60 nap után a munkáltatót köteles visszavenni a munkába.
A jogalkotó szándéka az volt, hogy a cégek számára rugalmasabb legyen a kismamák foglalkoztatása - de mit is jelent ez?
Dr. Nagy Judit Csilla elmondta: a felmondási védelemmel kapcsolatos szabályok nem változtak, a gyermek 3 éves koráig ez továbbra is megilleti a kismamákat. A GYES-t igénybe vevő kismamák legfeljebb napi 6 órában, illetve heti 30 órában dolgozhatnak, e szabály alól azonban kivételt jelent, ha otthonról végzik munkájukat, vagy ha tartósan fogyatékos, vagy súlyosan beteg gyermek után kapják az ellátást. Szintén időkolátozás nélkül dolgozhatnak az ikergyermekeket nevelő édesanyák, ilyenkot azonban csak az egyik gyermek után vehetik igénybe a GYES-t.
A fizetés nélküli szabadság időszakának már csak az első 6 hónapjára jár rendes szabadság - korábban ez még 1 év volt. Szintén változás, hogy korábban a munkáltató köteles volt ezt a szabadságot kiadni, most viszont a felek már megállapodhatnak a pénzbeli megváltásban is.
Augusztus 1-je óta a munkáltatók nem kötelesek rögtön kiadni a szabadságot a munkavállalónak abban az esetben, ha legalább 6 hónap volt az egybefügő távollét ideje. Ha a kismama visszamegy dolgozni, a szabadságot 6 hónapon belül kell kiadni számára - mondta el dr. Nagy Judit Csilla.