Levélben kérték Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől a tojáspiaci szereplők, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium a tojás áfájának csökkentését is javasolja a kormánynak. Az ágazati vállalkozások szerint a forgalmi adót a tojás esetében is 10 százalék alá kellene vinni a mai 27 százalékos szintről.
A levelet a regisztrált tyúkállományok több mint háromnegyedét reprezentáló termelők, illetve tenyésztő cégek, tojáskeltetők, naposcsibe-forgalmazók, jércenevelők és étkezési tojást forgalmazó vállalatok képviselői írták alá. Emellett több olyan cég is csatlakozott a kezdeményezéshez, amely a tojáságazathoz kapcsolódó iparágakban – a technológia-forgalmazásban, a csomagolóanyag-gyártásban és a gyógyszerforgalmazásban – tevékenykedik.
Lenne kedve egy olcsó rántottához?Lázár János szeptember elején beszélt arról, hogy a kormány január 1-jétől a baromfi- és sertéshús áfája 10 százalék alá csökkenhet. Ezzel kapcsolatosan az érintett tárcák jelenleg hatástanulmányokat végeznek. A tojástermelők azt írják: önerőből nem képesek megoldani a piaci problémákat, ezért lenne rendkívül fontos az áfa csökkentése. Úgy vélik: a tíz százalék alatti adókulcs ugyanis megállítaná az ágazati leépülési folyamatot, az áfamérséklésből adódó fogyasztásnövekedés pedig újra lendületbe hozhatná a termelési kedvet. |
6-8 forintot buknak minden tojáson?
Az uniós túltermelés miatt az étkezési tojások hazai felvásárlási árai hosszú ideje nyomottak, ezért az állattartók darabonként 6-8 forintos veszteséget kénytelenek elkönyvelni. A termelői árak tojásonként 14-16 forint között mozognak, miközben az önköltség eléri a 20-22 forintot is.
1 doboz (10 darab) tojás árának változása a hipermarketekben. Forrás: Privátbankár Árkosár |
Egyes vállalkozások a magas takarmányárak és az alacsony felvásárlási árak nyomán arra kényszerültek, hogy felhagyjanak a termeléssel. A fogyasztók ugyanakkor az alacsony termelői árakból keveset érzékelnek, mert azok a kiskereskedelmi árakban nem tükröződnek - írja közleményében a Baromfi Termék Tanács