![](http://www.privatbankar.hu/cikk-kepek/ocean.jpg)
"Az is újdonság, hogy hidrotermális kürtő közeléből sikerült ezzel a módszerrel állatot fogni. Ezer méternél nagyobb mélységekből nehéz élve a felszínre hozni állatokat, nyomás nélkül fogni annyit tesz, mintha holtan fognánk" - szemléltette a nehézségeket Dr. Shillito. A felszínen nyomás alatt aktívan mozgott a Pachycara saldanhai névre hallgató hal, de amint csökkentették a nyomást, mozgása koordinálatlanná vált, pár percen belül pedig teljes mozdulatlanságba dermedt.
Hasonlóan reagáltak a garnélák is, melyek közül a Mirocaris fortunata és Chorocaris chacei elvevezésű fajokat 1700 méterről húzták ki, míg Rimicaris exoculata nevű rokonukat a halhoz hasonlóan 2300 méterről. Amikor pedig egy másik garnélacsapatot húztak ki a vízből, ezúttal nyomás nélkül, azok vadul rángatózni kezdtek, majd pár órán belül elpusztultak.
A mintákat eddig egy hajón vizsgálták, a következő lépés az, hogy a mintavevőből egy kísérleti tartályba helyezzék át az állatokat, és ott tanulmányozzák őket. A mélytengeri élővilágról ugyanis nagyon keveset tudunk.
A Periscop névre keresztelt új eszköz titka a három kamrája. Az egyik megfogja az állatot, a másikban van, amíg a felszínre kerül, a harmadikon keresztül lehet pedig nyomás alatt áthelyezni a laboratóriumba. Az eddigi nyomás alatti mintavételek mind egy kamrával történtek - holott a különböző fázisoknak mások a technikai elvárásai.
A halak is tudják színlelni az orgazmust
Egy hal újrekezdte az evolúciót?
MTI