A Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított májusi értéke: 47,1. Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada áprilishoz képest összességében kedvezőtlenebb folyamatokról számolt be. Az elmúlt egy évben négyszer volt 50 pont alatt az index, ami arányaiban kedvezőbb a 2011. június – 2012 májusa között eltelt évhez képest, de akkor az ötből négy szűkülő hónap 2011 végén koncentrálódott, szemben a mostani töredezett mintázattal.
A májusi index 4,4 százalékponttal alacsonyabb az áprilisi értéknél (51,5). Május összességében átlagon felüli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; a májusoké 52,4), és a mostani érték ezt mélyen alulmúlja. Az elmúlt három évben a májusi átlag (51,9) jóval az idei érték felett volt - közölte a Privátbankárral a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A termelési mennyiség index 17 éve csak egyszer volt ilyen rossz
A termelési mennyiség indexe csökkent áprilisi értékéhez képest is, de a múlt havi bővülés után immár a termelt mennyiség csökkenését jelzi. A mostani érték nagyon alacsonynak számít, az elmúlt 17 évben csak egyszer volt kisebb az index értéke májusban.
Az új rendelések indexe erősebben csökkent, és a mostani a legalacsonyabb májusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya ennek megfelelően csökkent, másodszor az elmúlt hat hónapban, ami még mindig kedvezőbb az egy évvel ezelőtti helyzetnél.
A szállítási átfutási idő index még mindig nagyon rossz
A májusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett áprilishoz képest, és az ütem erősödött. A korábbi májusi értékeket nézve az idei a harmadik legalacsonyabb érték. Az index értéke negyvenöt hónapból 44-szer volt 50 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek elkezdtek csökkenni az elmúlt nyolc hónapban tapasztalt bővülés után. Az idei májusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján némileg átlag alatti, de csak az ötödik legalacsonyabb. 2011-ben hat alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2012-re nyolcra emelkedett, ez idén eddig négy-egy a bővülés javára.
A foglalkoztatottság a feldolgozóiparban 2013 januárjától bővülést jelzett egészen áprilisig, ez a trend azonban megszakadt, májusban ismét 50 alá esett az index értéke.
Az import és az export index is rossz lett
A beszerzési mennyiség indexe is csökkent áprilisi értékéhez képest. A beszerzési árak esetében az árak növekedése abbamaradt és enyhe csökkenést jeleztek a válaszadók. Ezzel a beszerzési árak növekedésének harmincnyolc hónap után lett vége. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legalacsonyabb májusi ütem.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent áprilishoz képest, és a januári egy hónap szűkülés után ismét az import mennyiségének csökkenését jelzi. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében is hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke erősen csökkent az előző hónaphoz képest.
Olcsóbb lett a tojás és a szalonna
Néhány termék esetében jelentős áremelkedés volt észlelhető: cellulóz, papír, acetét kábel (filtergyártáshoz). Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a válaszadók a tojás, ipari szalonna, bőr és apróhús esetében.