Mindenkitől azt hallom, hogy a napelemmel csak spórolhatok. De milyen egységeket szerelhet fel a cégem?
Tisztázzuk először talán azt, hogy mit nevezünk napelemes rendszernek és mi az, ami igazából segít pénzt spórolni az ön cégének is!
Egy napelemes rendszer a napsugárzást - ami egy elektromágneses sugárzás - közvetlenül villamos energiává alakítja. Ehhez több napelem együttes munkája a leghatékonyabb. Fontos! A napelem nem ugyanaz, mint a napkollektor: a napkollektor egy berendezés, amely napenergiából közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre alkalmazható hőenergiát.
A napelemek legfontosabb részei a napelemcellák. Ezek a legkisebb egységek, amelyek az energiát átalakítják. A napelemcella egyenáramot állít elő, viszont a mindennapi eszközök és közcélú hálózat is váltakozó áramú. Ezért az egyenáramot át kell alakítani, amit egy speciális eszköz az úgynevezett inverter segítségével oldunk meg. Az inverterek kimenetén előálló váltakozó áramot hasznosítjuk. Még ezeken kívül különböző védelmeket ajánlott telepíteni a rendszerbe, melyek feladata, hogy vészhelyzetek esetén megóvják a napelemes rendszert a károsodástól.
Süt egyáltalán az országban annyit a nap, hogy megérje ez nekem?
Talán meglepőnek tűnik, de napsütés szempontjából Magyarország legkedvezőbb és legkedvezőtlenebb helye között a különbség mindössze nyolc százalék körül van. Napsütés szempontjából nincsenek lényeges, a napenergia-hasznosító rendszerek működését döntően befolyásoló különbségek az országon belül.
Mekkora felfordulással jár a kialakítás? Telepítenek mást a napelemen kívül?
A rendszer telepítése a legtöbb esetben egyáltalán nem jár felfordulással. A napelemtáblákat a tartószerkezetükkel együtt szükséges elhelyezni, rögzíteni, majd összekötni őket. A megtermelt villamos energiát váltakozó árammá kell alakítani, melyet az úgynevezett inverter segítségével oldunk meg. Ezen kívül különböző védelmek felszerelése, beépítése lehet szükséges. Háztartási méretű kiserőművek esetén a teljes telepítés megoldható egy nap alatt. Kiserőművek esetén a folyamat kicsit több időt vehet igénybe. Ennek oka a nagyobb rendszer méret miatt beszerelendő több eszköz, komplexebb kialakítás és hálózati csatlakozás.
És ezeket csak úgy telepíti nekem az MVM Partner Zrt.? Biztos kell egy rakás engedély...
Valóban kell engedélyeztetni, de szerencsére az MVM Partner Zrt. ezt is elvállalja. Azoknak, akik viszont mindenképp tudni szeretnék az eljárás menetét háztartási méretű kiserőmű esetén, azok készüljenek fel arra, hogy betétlapot, igénybejelentést kell eljuttatni a hatóságokhoz, le kell cserélni a mérőórát, nagyobb teljesítményű kiserőmű esetén pedig további engedélyek beszerzésére van szükség - például építési engedélyre, környezetvédelmi határozatra is.
Tehát egyáltalán nem egyszerű a folyamat, jól jön ilyenkor egy partner, aki leveszi ezt a terhet a vállunkról.
Akár pénzt is kereshetek ezzel? Mi történik, ha túl sok energiát termelek?
Mindkét erőmű esetében van lehetőség értékesíteni a megtermelt villamos energiát. A háztartási méretű kiserőmű esetén szaldó elszámolást készít termelő és a kereskedő. Ez azt jelenti, hogy a felhasználó egy adott időszak alatt a villamosenergia-hálózatra visszatáplált és a vételezett villamos energia különbségét fizeti meg. Túltermelés esetén pedig a kereskedelmi szerződésben meghatározott áron kiszámlázható a többlet az energiakereskedő felé.
A kiserőmű esetén többféleképpen is árusíthatjuk az energiát: egyik lehetséges módja a kötelező átvételi rendszerhez történő csatlakozás. A termelt energia átvételi árát a kötelező átvételi rendszer szerint állapítják meg. Ha viszont a telepített erőmű 500 kW felett teljesít, akkor a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal határozza meg a kiserőmű kötelező átvétel alá eső évenkénti energiamennyiségét.
Tetszik. Kihez fordulhatok további segítségért?
Akár egyedül is hozzáfoghatunk a napelemes rendszer kiépítéséhez, de sok esetben jobb ezt egy profi szakértőgárdával dolgozó csapatra bízni, mint amilyen az MVM Partner Zrt. is. Napenergia szolgáltatásunkkal kulcsrakész napelemes rendszerek telepítését valósítjuk meg a pályázati források fellelésétől a kiépítésig és engedélyeztetésig, elvégezzük a helyszíni felmérést és megoldjuk a telephelytől függő feladatokat. Az engedélyezéssel és a jogi buktatókkal sem kell törődnie, mivel a rendszer minden szabálynak megfelel majd, így önnek csak hátra kell dőlnie székében, a többit pedig ránk bízhatja.
Tegyen egy próbát, kérjen ajánlatot az MVM Partner Zrt.-től!
online: energiaportal.mvmp.hu
telefonon: +36 40 300 200
e-mailen: energiatudatossag@mvmp.hu
(x)