Megkerülné a kétharmadot a kormány, és négy évvel, 2020-ig tolná el a stabilitási törvény egykulcsos társasági adóra vonatkozó előírásának bevezetését, azt gondolva, hogy a szabály hatályba lépését módosíthatják feles többséggel - tudta meg a Világgazdaság. Egy kétharmados szabály szerint 2016. január 1-től egykulcsos társasági adónak kell lennie Magyarországon. Márpedig a kabinet azt tervezte, hogy nem változtat a jelenleg 500 millióig 10, a felett pedig 19 százalékos nyereségadón. A módosításra sort kell keríteni a költségvetés elfogadása előtt. A másik megoldás a 10 százaléknál nagyobb egységes kulcs bevezetése lehetne - a kormányzatnak azonban ez állítólag nem szándéka.
Az "adócsökkentés költségvetésében" a nyereségadó-bevétel mintegy 19 százalékos növekedésével számolnak, ami akár azt is jelenthetné, hogy egy nagyobb kulcs lesz az adótörvényekben. A bevételek összességében 3,2 százalékkal, 523 milliárd forinttal mérséklődnek, a kiadások pedig ennél is nagyobb mértékben: 3,7 százalékkal, 639 milliárd forinttal.
Ilyen lett a költségvetés
Az előzetes bejelentéseknek megfelelően 2 százalékos hiánnyal, 1,6 százalékos inflációval és 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolva nyújtotta be a kormány a költségvetés tervezetét az Országgyűlésnek.
Mindez annyit jelent, hogy a jogszabály nem felel meg a stabilitási törvényben foglalt adósságcsökkentési képletnek. Ezt - a kormány a Költségvetési Tanácsnak írt válasza szerint - a büdzsé elfogadásáig szintén módosítják, amit meg lehet tenni egyszerű többséggel is.
A büdzsét június 22-23-i ülésén fogadhatja el a Parlament - közölte az ünnepélyes benyújtáskor Kövér László házelnök.
Megnéztük, mire költünk a legtöbbet és hol lesz a legnagyobb változás. Kiderült, mennyivel csökken a bankadó, mennyivel kaphat több pénzt a Klik és a közmédia, mennyiből gazdálkodhatnak a pártok. Mire költi el a legtöbb pénzt az ország? Itt vannak a számok >>
Az elemzők is átfutották a tervezetet; úgy látják, tartható a jövő évi hiánycél, a kormány eltökélt az adósságcsökkentésben - van olyan elemző, aki már a következő rezsicsökkentést is kiolvassa a sorok közül. A nagy rendszerek reformja megint nem látszik viszont a számokban. A sorok közt már ott a következő rezsicsökkentés? >>