Új szlovák csődtörvény lépett hatályba 2012. január elsejével, amely a cégvezetők üzletvezetési felelősségét kiemelt jelentőséggel kezeli túladósodottság, illetve csőd esetén. Az új törvény szerint - melynek bizonyos részei csak 2013-tól válnak hatályossá - a felelősség négy évre nyúlik vissza, így a korábbi vezetők is érintettek lehetnek az eljárások során.
Nincs már szükség fizetésképtelenségre
Jelenleg egy szlovák vállalkozás akkor minősül túladósodottnak, ha lejárt kötelezettségeinek értéke túllépi vagyonának mértékét. 2013-tól viszont a túladósodottság már akkor is megállapítható lesz, ha kötelezettségeinek teljes összege (függetlenül azok esedékességétől, azaz lejártától) meghaladja a vállalkozás vagyonát.
Torsten Braner közösségi jogász, az e|n|w|c Natlacen Walderdorff Cancola nemzetközi ügyvédi iroda munkatársa elmondta, hogy egy szlovák társaságot irányító ügyvezetőre nézve ez a változás azt jelenti, hogy túladósodottság esetén minden esetben kérvényeznie kell a csődeljárás megindítását a szlovákiai cégére vonatkozóan. Így az a kötelezettség, mely szerint a csődeljárásra benyújtott kérelmet először fizetésképtelenséggel kell alátámasztani, megszűnik.
A vagyon megállapítása alapvetően a könyv szerinti értékből indul ki. Az ügyvezetőknek azonban ajánlott egy olyan szakértői vélemény elkészíttetése, amely a vállalat várható eredményeit is figyelembe veszi. Egy ilyen szakvélemény szokás szerint magasabb értéket mutat a vállalat könyv szerinti értékénél. Egy további előnye a szakértői véleménynek, hogy az ügyvezetőtől „elvárható gondosság“ bizonyítékaként vehető számításba, ezáltal a vezető elkerülhet egy esetleges felelősségre vonást.
Pénzbüntetésre számíthat az, aki nem nyújt be időben csődeljárási kérelmet
Egy késedelmes csődbejelentés esetén a jogszabály megszünteti a cégvezető korábban hatályos korlátlan személyi felelősségét a hitelezőkkel szemben. 2013-tól új szankció kerül bevezetésre, mely szerint minden ügyvezető, aki e tisztséget a csődeljárás megkezdését megelőző négy évben betöltötte, köteles lesz a csődeljárási kérelem időben történő benyújtásának megsértése esetén a társasági alaptőke (jegyzett tőke) értékének megfelelő hozzájárulást - de nem többet, mint a minimális alaptőke kétszeresét (Kft. esetében ez 2 X 5000 euró) - megfizetni. A büntetés megfizetését, amit a felszámoló hajt be, a vezető csak akkor kerülheti el, ha bizonyítja, hogy elvárható gondossággal járt el, melyet szakértői véleménnyel lehet biztosítani.