A cég elvileg a Mecsekben kutat urán- és szén után, illetve belevágott egy föld alatti szénelgázosítási projektbe is. E tevékenységek az elmúlt hónapokban leálltak és van, ahonnan ki is vonulna a társaság, ha lenne vevő.
A lap szerint a cég a tőkehelyzete javítására kényszerül. A tavalyi második félévben a cég már a tevékenységi paletta szűkítésébe, valamint a működési és az adminisztrációs költségek csökkentésébe fogott, mégpedig a finanszírozott projektek és az alkalmazottak számának faragásával, a kutatási tevékenység jelentős visszafogásával.
2016 márciusáig van licenc
A készpénzállomány megőrzése érdekében a mecseki uránkutatási tevékenységet gyakorlatilag leállították, az elmúlt hónapokban nem folyt ilyen munka. Sőt, addig nem is lesz kutatás, ameddig a feltőkésítést nem végzik el. A jelentésben megjegyzik: a magyarországi uránkutatási licenc 2016 márciusában lejár, vagyis ha a cég nem aktivizálja magát a közeljövőben, az engedélyt visszavonhatják a hatóságok.
20 évre terveztek
A napi.hu ismerteti: a Wildhorse honlapja szerint a magyarországi uránprojekt a társaság egyetlen ilyen, európai tevékenysége, amely a kontinens egyik legnagyobb uránkészletének kiaknázását célozza.
Forrás: wildhorse.com.au |
Egy néhány évvel ezelőtt publikált dokumentum szerint az uránbánya élettartamát évi 1,2 millió tonna nyersérc kitermelés mellett legalább 20 évre tervezték, az induló beruházásra és a bánya bezárására pedig további öt évet szántak. Mélyműveléses bányaüzem létesítése esetén a beruházás nyomán 500 főt foglalkoztató üzem jöhetett volna létre.
A másik üzletág is bedőlt
Még ennyire sem áll jól a kizárólag egyetlen magyarországi projektet jelentő földalatti szénelgázosítási (ucg) üzletág szénája a napi.hu szerint. 2013 második felében úgy döntött az ausztrál tulajdonos, hogy eladják vagy stratégiai partnert keresnek a projekthez, a partner azonban elállt az egész üzlettől. Az, hogy nem valósulnak meg a hazai ucg-tervek, több tíz milliárd forint értékű beruházás kútba esését jelenti a lap szerint.