1p
KKV
Magyarországnak az innovatív tehetségeket kiemelkedően kellene támogatnia – vallja Marcus Orlovsky
Magyarországnak az innovatív tehetségeket kiemelkedően kellene támogatnia – vallja Marcus Orlovsky, akinek meglehetősen nehéz gyermekkor után sikerült milliárdos vagyont létrehoznia. John Child, a Birmingham Business School professzora a vállalatok szervezeti struktúrájának demokratizálásában látja a megoldást, Wallace J. Hopp, a gyártási folyamatmenedzsment egyik legelismertebb tengerentúli szaktekintélye pedig egyszerre tekinti az embereket gépeknek és felbecsülhetetlen kincsnek.

Marcus Orlovsky, az ingatlan-, IT- és antikvitás-vállalkozásaiban sikert sikerre halmozó üzletember sikerei csúcsán hátat fordított a mókuskeréknek: az utóbbi években saját tanácsadó cégének élén innovatív oktatási megoldásokkal foglalkozik, számos európai oktatási intézmény tanácsadójaként bábáskodva a fejlesztések mellett. Meglátása szerint Magyarország számára nem kizárólagosan a multinacionális cégek kiszolgálásán keresztül, hanem sokkal inkább az innovatív, önálló gondolkodásra képes, kezdeményező tehetségek kibontakoztatásán át vezet az út a felemelkedéshez.

„A globalizáció standardizál: egyre kevesebb ember tudja önálló elképzeléseit megvalósítani. A nagyvállalatok elvesztették megújulási képességüket, elfelejtették, hogy ők is kicsiben kezdték, a kicsikben pedig mindig ott a spiritusz. Egyszerűen fel kellene darabolni őket, hogy újra megjöjjön az eszük.” Orlovsky szerint az oktatás az innováció egyik legfontosabb kulcsa. „Egyre jobb az oktatás, de egyre rosszabb a tanulás. Egy ember éveket tölt el különböző oktatási intézményekben úgy, hogy tanárai csak órákat foglalkoznak négyszemközt vele. Ez minden felnövekvő generáció jövőképét, gazdasági és társadalmi szerepvállalását meghatározó jelenség” – állapítja meg a lázadó milliárdos, a nagy-britanniai „Iskolák a Jövőnek” program atyja.

A vállalatok szervezeti struktúráit John Child professzor is átalakítaná. Child szerint ma már önmagában nem igaz, hogy ami nagy, azt jobban kell szervezni, és ezzel jobban védhető összeomlás ellen. Hogy a válságot lehetőségként kell-e megélni, vagy igenis vágni kell a költésekből, nehéz kérdés, a professzor azonban egyértelműen a racionalizálás mellett voksol, ám emellett óvatosságra is inti a cégvezetőket, hiszen „egy leépítés a létszámarányosnál komolyabb termeléscsökkenéshez is vezethet, az immateriális javak pedig egykettőre szublimálnak, ha kulcsemberek távoznak a cégtől, vagy ügyetlenül nyúlunk a szervezethez és a folyamatokhoz. Jelen helyzetben igenis vágni kell, de sosem szabad a kulcskompetenciákat megsérteni, vagy az alapelveket, a hosszútávú túlélés zálogait feladni.”

Wallace J. Hopp szerint sem szabad túlracionalizálni válság idején: a cégeknek a terhektől, és nem az ötletektől kell megszabadulniuk. Ebben pedig „azok a cégek teljesíthetnek csak jól, ahol tudatosan figyelnek az ötletek megőrzésére és döntéshozói szintig juttatására. A management tankönyvekben elhíresült gyártásoptimalizálási gyakorlatok nem egyik napról a másikra születtek. Nincs sztárolható megalkotójuk, de mindig van gazdájuk!” Wallace szerint a fiatalok ötleteit az idősek tapasztalataival kell kombinálni. Ez, és a megfelelő tudásátadás a kulcsa az innovatív, jól működő cégnek. Fontos azonban, hogy össztársadalmi szinten is felismerjük tudásbrókereink jelentőségét, éppúgy, ahogyan a távol-keleti társadalmak is becsülik az öregeiket.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

A vállalkozók a k+f felé fordultak
A cégek rosszul reagálnak a válságra
Ilyen adókkal sosem leszünk versenyképesek
Újra megnyílnak az uniós pályázati csapok

Privátbankár

Címkék: KKV
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG