1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szerint az új közbeszerzési törvény (Kbt.) beváltotta a hozzáfűzött reményeket: az eljárások egyszerűbbek lettek, kevesebb az adminisztráció. A tárca szerint ráadásul több magyar kisvállalkozás kerül ki nyertesként az eljárásokból. A másfél éve elfogadott új közbeszerzési törvénynek azonban van több gyenge pontja is.

Ilyen például a jogszabály 80. paragrafusa, mely az ajánlat bizonyos részeinek üzleti titokká minősítését szabályozza.

Titkolózunk, titkolózunk?


A fenti jogszabályhelyben foglalt rendelkezés alapvetően jó. Ugyanakkor a szabály gyakorlati alkalmazása aggályokat vet fel, mert mind az ajánlattevők, mind az ajánlatkérők hajlamosak a hivatkozott jogszabályhelyet kiterjesztően, azaz túl tágan értelmezni, amely azt eredményezi, hogy a részvételi jelentkezés vagy az ajánlat gyakorlatilag teljes egészében - a részvételre jelentkező vagy az ajánlattevő neve, cégadatai, illetve az értékelési szempontok kivételével - titkosítható. A gyakorlati alkalmazás során tapasztalt problémák kiküszöbölése érdekében célszerű lenne a jogszabály további részletezését, pontosítását fontolóra venni - mondják a Szecskay Ügyvédi Iroda szakértői.

Az M31-es autópálya építése. Forrás: NIF Zrt.

Egy példa: volt olyan ajánlattevő, aki az aláírási címpéldányát, vagy cégkivonatát minősítette üzleti titokká, amelyet az ajánlatkérő jóváhagyott. Ugyancsak aggályos, hogy az üzleti titokká minősített dokumentumokat az esetleges jogorvoslati eljárás során a versenytárs ajánlattevő - aki adott esetben éppen a másik ajánlattevő részvételi jelentkezésének érvényességét vitatja - nem ismerheti meg.

Ugyancsak ésszerűtlennek tűnik a törvény 67. paragrafusában megfogalmazott azon rendelkezés, mely kimondja, hogy a hiánypótlás keretében nem lehet új gazdasági szereplőt bevonni az eljárásba. Vagyis, ha a pályázó bevon egy alvállalkozót, akivel kapcsolatban hiánypótlásra szólítják fel, nem nevezhet meg olyan - adott esetben a szakmai követelményeknek még inkább megfelelő - új alvállalkozót (gazdasági szereplőt), akit eredetileg nem szerepeltetett a részvételi jelentkezésében. Ezt a korlátozást - különös tekintettel a részvételi szakaszban - aránytalan és szükségtelen korlátozásnak tartjuk - hangsúlyozta Dr. Kovács Zoltán Balázs és Dr. Németh Sándor, a Szecskay Ügyvédi Iroda partnerei.

Nem az a cél, hogy magyar cégek nyerjenek

Ami viszont az egyszerűbb eljárások mellett mindenképp pozitívum, hogy a korábbinál az új Kbt. az alapelveket - így az egyenlő bánásmódot vagy az esélyegyenlőséget - jobban hangsúlyozza. Az év elején az NFM egy közleményében azon lelkendezett, hogy az új szabályozás életbelépése óta több magyar cég is nyert közbeszerzésen: tavaly az új törvény alapján kiírt 10 közbeszerzés közül 8-at magyar kkv-k nyertek meg, a nemzeti eljárásrendben lefolytatott tendereken pedig a győztesek 90%-a magyar cég. A törvény nem tehet azonban különbséget e szerint a pályázók között, és nincs is benne olyan passzus, mely azt célozná, hogy helyzetbe hozza a magyar pályázókat.

Megakaszthatják-e a vesztesek az eljárást?

Ami a legtöbbünknek eszünkbe jut a közbeszerzések kapcsán, azok általában a sokáig húzódó eljárások, az eljárásból kizárt részvételre jelentkezők, ajánlattevők által folyamatosan megtámadott tenderek. Ez azonban nem egészen van így, hiszen a jogorvoslattal élők jellemzően most sem akasztják meg a közbeszerzés folyamatát, hiszen az eljárással párhuzamosan haladnak a jogorvoslati kérelmek. Hogy is működik a jogorvoslat?

Az ajánlatkérő vélt jogsértő intézkedéséről való tudomásszerzést követő 3 munkanapon belül lehetősége van a pályázóknak egy előzetes vitarendezésre - ennek nagy "vonzereje", hogy ingyenes és az elbírálása viszonylag gyors. Három munkanapon belül döntés is születik. Ezek után - illetve akár ezt a lépést kihagyva is lehet - a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz (KDB) fordulni. Ez esetben azonban már jelentős - akár 50 millió forintos - igazgatási szolgáltatási díjjal is lehet számolni, a közbeszerzés értékének függvényében. Ez az összeg nem jár vissza, amennyiben a KDB nem ad helyt a jogorvoslatot kérő kérelmének. A jogorvoslati kérelmek számának ésszerű keretek között tartása érdekében került a vonatkozó kormányrendeletbe a korábbinál lényegesen magasabb összegű eljárási díj. A jogorvoslati eljárás esetében általában 15-30 napon belül várhatunk eredményt, attól függően, hogy sor kerül-e tárgyalás tartására. Amennyiben a jogorvoslatot kérő a KDB döntését kedvezőtlennek tartja, azt bíróságon támadhatja meg. Ez utóbbi eljárásban viszont már számolni kell a bírósági ügyintézés elhúzódásával.

Nem lehet mindent a törvényalkotóra bízni

A korábbi közbeszerzési törvény megújítása már régóta időszerű volt, a mostani szabályozás az alapelveket tekintve előrelépés, ugyanakkor a gyakorlati tapasztalatok alapján további korrekciók megtétele indokoltnak tűnik.

Végezetül, ne feledjük, hogy a közbeszerzések körüli problémák egy részét nem kizárólag a Kbt. fogja megoldani, merthogy a konkrét közbeszerzés és annak tárgya mint komplex vállalkozási eredmény lényegesen meghaladja a Kbt. szabályozási körét. Az NFM szerint például a pályázók tudatosságán is múlik, hogy mennyire lesz kiszámítható a jövőben az ilyen eljárások kapcsán a tervezés-előkészítés. A verseny minél szélesebb körű biztosítása szolgálhatja csak az ajánlatkérő érdekét, a piaci szereplők számára hosszú távon pedig a korrekt ajánlattétel lehet csak kifizetődő.


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG