Közel nyolcvanmiliárdos összegű és egyre nő a magyar kórházak teljes beszállítói tartozásállománya. Az összeg fele legalább hatvan napja lejárt tartozás, de összesen körülbelül négymilliárdra már egy éve várnak a beszállítók. A probléma számos magyar tulajdonú, közepes méretű beszállító céget is érint. Ezek a vállalatok jellemzően utolsó tartalékaikat mozgósítják, a kifizetések elmaradása jó részüket tevékenységük beszüntetésére kényszerítheti.
Csípő Georgina, a magyar tulajdonban lévő, orvostechnológiai eszközöket és berendezéseket forgalmazó közepes vállalkozások által életre hívott Összefogás a Fenntartható Egészségügyért szakmai program koordinátora szerint a helyzet jelenleg gyakorlatilag az, hogy "a beszállító cégek saját forrásaikból, közel egy éven keresztül előre finanszírozzák a kórházakat", és az állapot évről évre romlik.
120 napig a raktárban
"Jelenleg az eszközök felhasználás előtt átlagosan 120 napot töltenek el a kórházi kihelyezett raktárakban, vagy a beszállítók alapraktáraiban. A kifizetésükre rendszerint a felhasználást követő 150. nap körül kerül sor" - mondja Csípő, aki szerint a számokat összeadva és az ÁFA-t is beszámítva kapjuk az egy éves adatot.
A hazai tulajdonban lévő orvostechnológiai gyártó és forgalmazó cégek mindegyike kis- és középvállalkozás, árbevételük a legnagyobbak esetén is csak elvétve éri el a néhány milliárdos szintet, és természetesen a forráshoz jutási képességük is jóval korlátozottabb, mint a nagyvállalatoké. A kórházak okozta likviditási nehézségeik miatt többségük a fennmaradásért küzd. Csípőék tudnak olyan beszállítóról is, aki a kintlévőségei miatt képtelen volt időben rendezni a gyártók felé a számláit, ezért felmondták a képviseleti szerződését.
Életmentő műtéteket is veszélyeztethet
"Ezeknek a cégeknek az esetleges csődje a betegellátásra is jelentős hatással lehet. Egy így fellépő termék- vagy eszközhiány akár életmentő műtéteket is veszélyeztethet, hiszen olyan eszközökről van szó, amelyek például szívműtétekhez, agyvérzés kezeléshez és egyéb komplex beavatkozásokhoz használnak” – állítja a szakmai koordinátor.
Az Összefogás a Fenntartható Egészségügyért szerint plusz források nélkül is javítható lenne a helyzet, ha a kormány megfontolná a fordított áfafizetés bevezetését vagy a gyógyszereknél is alkalmazott 5 százalékosra szállítaná le az orvostechnológiai eszközökre jelenleg alkalmazott 27 százalékos általános forgalmi adót.
Az állami egészségügyi szektor tartozásai már nyáron is gondot okoztak, részletek>>
Néhány fős egyetemi spinoff-cégként indult a MediMass, majd százmilliókat toltak bele a befektetők - az intelligens sebészkés hatalmas áttörést jelent majd az orvostudományban, ha elkészül. Az egyik alapító a Privátbankár.hu konferenciáján elmondta, hogyan jutottak el oda, hogy egy amerikai óriás felvásárolta a céget, és miért nem sikerült Magyarországon tartani a találmányt. Orvostudományi áttörés: egy magyar találmány útja a világsikerig >> |