Az Európai Bizottság megbízásából készült, „Executive Training Programme: az EU országainak kereskedelmi lehetőségei Japánban és Dél-Koreában” című jelentésből kiderül, hogy amennyiben a Magyarországról Japánba, illetve Dél-Koreába irányuló kivitel a továbbiakban is ugyanolyan léptékben fog növekedni, mint hazánk EU-n kívüli exportja tette azt az elmúlt tíz évben, akkor a magyar cégek számára kiváló exportlehetőségek adódhatnak 2020-ra - véli Dr. Márkus Csaba, a program magyarországi koordinálásával megbízott Deloitte Zrt. kutatás-fejlesztési és állami támogatások üzletágának igazgatója.
Mivel számottevő eltérés mutatkozik az uniós államokból Ausztráliába, illetve a Japánba és Dél-Koreába irányuló exporttevékenység között, arra következtethetünk, hogy az európai cégeket ezeken a távol-keleti piacokon rengeteg kiaknázatlan lehetőség várja. Az elmúlt harminc év során az ETP program kiemelt szerepet játszott az uniós cégek Japánban és Dél-Koreában történő terjeszkedésében, és segítséget nyújtott számukra a távol-keleti országokban elterjedt üzleti gyakorlat megismerésében, valamint a kereskedelmi kapcsolatok kialakítását megnehezítő nyelvi és kulturális korlátok leküzdésében.
1979 óta összesen 1100 cégvezető vett részt az ETP programban a legkülönfélébb európai cégek képviseletében, 65 százalékuk később vezérigazgatói pozícióba került az adott cégnél. |
Dr. Márkus Csaba elmondta: Japán 2010-ben hazánk EU-n kívüli exportjának a kilencedik legnagyobb piaca volt, ahol a tanulmány szerint a következő években főként az elektronikai piacon, a tavalyi súlyos természeti csapások utáni újjáépítésben, illetve az egészségügyben várnak komoly üzleti lehetőségek a magyar cégekre.
Az Európai Unió és Dél-Korea között múlt év júliusában lépett életbe egy szabadkereskedelmi megállapodás, ezért a tanulmány azt valószínűsíti, hogy a Dél-Koreába irányuló uniós (és ezen belül a magyar) exporttevékenység az elkövetkezendő években tovább élénkül majd. Dél Koreában szintén az elektronikai cikkeket gyártó hazai vállalkozások kedvező fogadtatására számít a tanulmány, de felhívja a figyelmet az egészségügyi ágazat várható bővülésére, és a környezetbarát technológiák piacán tapasztalható fellendülésre is a távol-keleti országban.