Mit jelent ez?
Itt lehet fúrni A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium júniusban tette közzé, hogy hol lehet pályázni szénhidrogén kitermelésére és geotermikus energia hasznosítására. Részletek >>> |
Az Abonytól Törökszentmiklósig, illetve Szászberektől Rákóczifalváig terjedő kutatásnál alkalmazott 3D technológia a legmodernebb kutatási módszer, és minden tartós környezeti káros hatás nélkül használható.
A 3D szeizmikus méréseket a magyar tulajdonú Acoustic Geofizikai Szolgáltató Kft. végzi majd több magyar alvállalkozóval közösen. Az Acoustic Kft. a mérések alatt Szolnokon egy bázist tart fenn, ezzel a tervek szerint naponta mintegy 90 embernek biztosítva munkát.
A 3D területi szeizmikus mérések elve a mesterségesen keltett, kis energiájú rezgéshullámok mélyből, visszhangszerűen felszínre visszaverődő beérkezésein, és azok érzékelővel történő mérésén alapszik. Ez a technológia jelentősen átalakult az utóbbi 15 évben a számítástechnika és a vezeték nélküli közlés műszaki megoldásainak gyors fejlődése következtében. A mostani felméréshez Magyarországon eddig ilyen léptékben nem alkalmazott vezeték nélküli érzékelőket használnak majd.
Magyarországon a szeizmikus kutatásokat a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal felügyeli, és elsősorban a bányatörvény szabályozza. A vállalatok kötelesek minden technikai tervet bemutatni és a hatóságok jóváhagyását beszerezni.
A kemény bőrtől az aszfaltig A szénhidrogén-bányászat Magyarországon a középkorig nyúlik vissza: ekkor a magyarok már hasznosítottak természetes szénhidrogén származékokat, kocsikenőcsnek, bőrpuhításra és kezdetleges fáklyaként. A hasznosítható szénhidrogének a természetben többnyire folyékony és gáznemű fázisban találhatók meg. Szilárd halmazállapotúak is előfordulnak, ezek: az aszfalt, a természetes bitumen, a földiviasz vagyis az ozokerit, az olajpala és az olajhomok. A szénhidrogének kutatása és kitermelése többnyire mélyfúrásokkal történik. (Forrás: Wikipedia) |
Akinek a környéken van földje, figyelje a postaládát!
A bányatörvény rendelkezése szerint a bányakapitánysági engedélyek birtokában a vállalat levélben köteles értesíteni a mérés által érintett földtulajdonosokat a tervezett munkákról, a kutatások megkezdését megelőzően legalább 8 nappal. A méréseket geodéziai előkészítés előzi meg, így jelzik a későbbiekben telepítendő érzékelők és a vibrálási pontok pontos helyét. A mérések során esetlegesen keletkező taposási kárt a kutatás megrendelője köteles a bányatörvény alapján megtéríteni.
A kutatási időszak végén az O&GD Central Kft. geológusai a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal számára jelentést készítenek, amelyben bemutatják a terület geológiai adottságait, és megbecsülik a szénhidrogén-potenciált.