A főpolgármestert hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a BKV legnagyobb problémája most a közeljövőben lejáró 40 milliárd forint hitel visszafizetése, de a főváros egyedül "tehetetlen", Budapest ezt, "ha megszakad" sem tudja egyedül kezelni. Kérdésre válaszolva közölte: akkor lennének a legboldogabbak, ha az állam átvenné a BKV-t, akár a Budapesti Közlekedési Központtal (BKK) együtt.
* prognózis
Várszegi Gyula vezérigazgató múlt heti lemondásával kapcsolatban azt mondta, nincs értelme az egész vezetést lecserélni, várhatóan Bolla Tibor jelenlegi gazdasági vezérigazgató-helyettest nevezi ki ideiglenesen a BKV élére, és hamarosan gondoskodnak egy új vezérigazgató kinevezéséről.
Csődbe megy-e Budapest?
"Vért fog izzadni" |
Tarlós István elmondta, hogy egy héten belül elkészül az a hosszú távú finanszírozási koncepció, amelyet a kormány kért Budapesttől - a BKV-val kapcsolatban a főváros már több ilyen dokumentumot is összeállított korábban. Jelezte ugyanakkor, hogy ezzel még nem oldódik meg minden probléma, mert a 2012-es költségvetésben olyan összegeket is biztosítanak a BKV számára, amelyek nem jelentkeznek minden évben automatikusan a főváros költségvetésében.
Közölte azt is, jelenleg nincs csődközeli helyzetben Budapest a BKV miatt, és a zárolások, illetve egyéb elvonások miatt sem lesz kezelhetetlen a helyzet. Ha a BKV csődbe megy, akkor viszont a hitelezők a várossal kötött szerződéseket is felmondanák - mondta.
Prémiumok a BKV-nál: nem volt jogszerűtlen
A BKV-nál történt prémium-kifizetésekkel kapcsolatban Tarlós István azt mondta, 7500 ember kapott prémiumot, ennek összege az éves bértömeg 1,3 százaléka, kifizetése nem volt jogszerűtlen. Elmondása szerint ha ezt nem fizetik ki, akkor beperelhették volna a BKV-t.
Biztosítékokat akar a kormány
Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára január végén azt mondta, a kormány egy 1 plusz 1 forintos elvet akar érvényesíteni a BKV támogatásával kapcsolatban, azaz minden 1 forint kormányzati támogatás mellé 1 forint önkormányzati forrást szeretnének.
Szatmáry Kristóf jelezte: a 32 milliárd forint zárolt normatív támogatás feloldására is van lehetőség, ennek feltétele, hogy a szélesebb értelemben vett főváros, vagyis a fővárosi, a kerületi és az agglomerációs önkormányzatok átfogó tervet készítsenek a BKV finanszírozásáról, és biztosítaniuk kell a kormányt, hogy elő tudják teremteni a rájuk eső forrást. A kormány kedd délutánra hívott össze egy tanácskozást az érintett önkormányzati vezetőkkel.
Az államtitkár jelezte, vissza kell még térni bizonyos kérdésekre, arra is, hogy a főváros által meghozott lépések mennyiben elegendőek a teljes, 73 milliárd forintos hiány finanszírozására.
Tarlós szerint nem fog menni
A főpolgármester nem tartja életszerűnek, hogy a kerületi és agglomerációs önkormányzatok részt vegyenek a BKV finanszírozásában.
Szavai szerint Budapest egységes település, vagyis a kerületeknek és a fővárosnak együtt kellene megoldani a problémát, erre azonban nem lát esélyt. A városvezető szerint ez részben jogszabályi kérdés, továbbá miért adnának önkormányzatok pénzt olyan feladatra, amelyet az önkormányzati törvény nem hozzájuk rendel.
A főpolgármester arra is kitért, hogy az önkormányzatok egy része ha akarna sem tudna forrást adni a BKV-ra. "Pest megyének annyi pénze sem volt tavaly, hogy az ebédeket megmelegítse az iskolákban, a kerületek saját nyilatkozata szerint pedig már attól is könnyen csődbe kerülhetne közülük sok, ha csak visszaadnák a parkolási díjakat és az idegenforgalmi adót" - mondta Tarlós István.
Kijelentette, hogy tisztelettel fogadja a meghívottakat, megbeszéli velük a problémákat, de "azon túl, hogy ebből megint valami kommunikációs bűvészmutatványt fog kiizzadni valaki”, többet nem vár.