10 évre titkosított számok
Az Energiaklub kifogásolja, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nem adja ki azokat a számításokat, amelyekből kiderülhetne, mire alapozta a kormány a paksi beruházás szükségességét. A szervezet január közepén közérdekű adatigénylésben kérte, hogy hozzák nyilvánosságra az új paksi blokkokról szóló döntést megalapozó dokumentumokat. Azt írják: az NFM válasza szerint a döntés megalapozását szolgáló adatok a keletkezésüktől számított 10 évig nem nyilvánosak.
A kormány szándékai szerint tehát legkorábban csak az új blokkok üzembe helyezésekor tudhatnánk meg, hogy - többek között - milyen gazdaságossági vizsgálatokat végeztek, milyen terheket jelent majd a 3000 milliárd forintos és a beruházáshoz szükséges további devizahitelek visszafizetése a magyar állampolgároknak, illetve foglalkoztak-e egyáltalán az atomenergiával versenyző, fenntartható megoldások - megújulók, energiahatékonyság - megvalósításának lehetőségeivel - írják.
Az Energiaklub szerint az "évszázad üzlete" kijelentés ezek nélkül az információk nélkül értelmezhetetlen, üres frázis.
Már benyújtották a törvényjavaslatot
Giró-Szász András kormányszóvivő január 22-én közölte, a kormány döntött arról, hogy minden végleges szövegű megállapodást az Országgyűlés elé terjesztve nyilvánosságra hoz - az előzetes számításokról, hatástanulmányokról azonban nem szólt. A kormány nevében Varga Mihály pénteken délután nyújtotta be az Országgyűlésnek a paksi erőmű bővítését is tartalmazó törvényjavaslatot.
Így lesz nekünk új atomerőmű-blokkunk
Ahogy arról a Privátbankár.hu beszámolt, Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin állapodott meg arról, hogy Oroszország két új blokkot épít a paksi atomerőműhöz, ehhez legfeljebb 10 milliárd eurós hitelt adnak az oroszok. 30 évig fizetjük vissza az energetikai függetlenedés árát.
A nemzetgazdasági miniszter szerint logikus döntés volt verseny helyett a Roszatomot megbízni. Azt ugyan egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan mennyibe is kerül a bővítés, de Varga Mihály szerint olyan hitelt kapunk az oroszoktól, amilyen nincs a piacon.
Lázár János szerint az elmúlt 40 év legjobb üzlete lesz, ami valójában nem is bővítésről, csak kapacitás-fenntartásról szól.
Mindeközben az Országos Atomenergia Hivatal bejelentette, hogy idei legfontosabb feladatai között van a paksi erőmű kettes blokkjának üzemidő-hosszabbítására vonatkozó engedélykérelem elbírálása.