Lázár János újabb részleteket árult el az atomerőmű-beruházásról: - szerinte ez nem üzleti megállapodás |
Ez nem bővítés, csak kapacitásfenntartás
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár csütörtökön elmondta: jövő héten a kormány áttekinti a 2009-es országgyűlési határozatot a paksi atomerőmű bővítéséről. A kedden kötött nemzetközi szerződést pedig a Parlament elé terjesztik jóváhagyásra.
2037-ben lejár a jelenlegi blokkok működési engedélye, 2032-től már csökkenteni kell a meglévő blokkok teljesítményét. A cél az új reaktorokkal tehát a kapacitás fenntartása, nem a bővítés.
Lázár szerint a magyar piacon a legolcsóbb áram Paksról származik, a következő 30-40 évben ez így is marad a szakértői várakozások szerint. Ha a magyar választópolgárok olcsó áramot akarnak, annak a legjobb módja az, ha nem zárjuk be Paksot 2037-ben, hanem fenntartjuk a kapacitását - mondta.
Eddig nem vétózott Brüsszel
Lázár János a magyar kormány képviseletében már folytatott tárgyalásokat Brüsszellel, az energiaügyi főigazgatósággal, Oettinger biztossal. Decemberben notifikáció céljából átküldték a megállapodás előzetes szövegét, a főigazgatóság semmilyen kifogást nem támasztott a megállapodás kapcsán - ismételte meg Lázár János. A 30 napos határidő lejárta után hivatalosan is tájékoztatta Budapestet Brüsszel, hogy nem emel kifogást. Folyamatosan egyeztetnek a jövőben is az Európai Unióval. Ahhoz természetesen Brüsszel ragaszkodik, hogy a beruházás során a Roszatom az európai közbeszerzési szabályoknak megfelelően válassza ki a kivitelezésben résztvevő vállalatokat.
Günther Oettinger uniós biztos szóvivője csupán annyit mondott a Népszabadság tudósítójának a szerda déli sajtótájékoztatón feltett kérdésére, hogy „egyes sajtójelentésekkel ellentétben az Európai Bizottság semmilyen formában nem foglalt állást arról, hogy Magyarországnak meg kell-e pályáztatnia a beruházást vagy sem" - részletek >>
"Ez nem üzleti megállapodás"
Ez nem új szerződés: Magyarországnak van egy 50 éve tartó együttműködése az oroszokkal a paksi erőmű működtetése kapcsán - semmi okát nem látta a kormány, hogy ne hosszabbítsa meg az együttműködést.
Lázár szerint ez nem üzleti megállapodás, a Roszatom ugyanis megépíti, de nem működteti vagy birtokolja majd a blokkokat. Álláspontunk az, hogy két állam megállapodása semmilyen formában nem sértheti az EU belső versenypiaci szabályait - mondta. A szükséges együttműködés érdekében a felek munkacsoportot alakítanak az EU energiaügyi főigazgatóságával
Nő az államadósság a beruházás miatt - át kell írni az alkotmányt?
A pénzügyi tárgyalások folytatódnak, reális és rövid határidőn belül lezárhatóak. A legfeljebb 10 milliárd forintos hitel államközi lesz, az orosz állam biztosítja a magyar állam számára. Ez nyilvánvalóan hatással lesz adósság szintjére, de az egyébként csökkenő pályán van - mondta Lázár János.
Át kell írni az Alaptörvényt? Lázár szerint nem Ahogy arról nemrég a Privátbankár elsőként beszámolt, a kormány érintetlenül hagyta az Alaptörvényben szereplő, az adósságráta csökkentését előíró szabályt, nem törölte el a stabilitási törvényben szereplő, 2016-ban hatályba lépő adósságképletet sem, és két újabb regulával bővítette a költségvetési szabályozást. Egyrészt a kormányzati szektor hiánya nem lehet nagyobb a GDP 3 százalékánál, másrészt a strukturális egyenleg nem haladhatja meg a – konvergencia programban meghatározott – középtávú költségvetési célértéket. Ez a szám jelenleg a GDP 1,7 százaléka. A törvényjavaslat általános indoklása szerint e szabályok alkalmazásának átmeneti jellegű mellőzésére akkor van lehetőség, ha a gazdasági ciklus kedvezőtlen alakulása miatt az indokolttá válik - atomerőmű-beruházásról viszont nincs szó a lehetséges kivételek között. Az Alkotmányba foglalt adósságplafon-szabály szerint nem vállalhat a magyar állam olyan pénzügyi kötelezettséget, amely az államadósság növekedéséhez vezetne. Lázár János kérdésre válaszolva azt mondta: a maximum 10 milliárd eurós hitelt nem egyszerre veszik igénybe, hanem a beruházás előrehaladásával, folyamatosan hívják le. Az alaptörvényt nem kell módosítani a hitelfelvétel miatt, a kormány számításai szerint ennek megfelel majd az államadósság - mondta Lázár. |
Az orosz állam a piacinál kedvezőbb kamatozást ajánlott. Megnyugtatok mindenkit: az elmúlt 40 esztendő legjobb üzletét fogja megkötni Magyarország - mondta. A beruházással Közép-Európa legversenyképesebb gazdasága lehet a magyar, köszönhetően az olcsó áramnak, amit az erőmű biztosít - emellett maga a beruházás is jó hatással lesz a magyar növekedésre. Legalább 1 milliárd eurós adóbevételt hozhat a beruházás, amelynek legalább 40 százalékát a magyar vállalatokkal végeztetik el.