A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke 52,6 pont lett - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. Ez felülmúlja a hosszú távú átlagot és az elmúlt 3 év átlagát is; a részindexek kettő kivétellel növekedtek októberhez képest. Az 50 pont feletti érték azt jelenti, a válaszadók nagyobb hányada októberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be a magyar gazdaságban.
Forrás: MLBKT |
A termelési mennyiség indexe nőtt októberi értékéhez képest, és egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi.
Az új rendelések indexe enyhébben tovább növekedett. Az új rendelések állománya így ismét magasabb lett, de elmarad az elmúlt három év átlagától.
A novemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett októberhez képest, de a növekedés üteme tovább enyhült.
A vásárolt készletek tovább növekedtek, immár negyedik hónapja zsinórban, és az ütem némileg gyorsult is.
2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. 2013 januárjától az index bővülést jelzett egészen áprilisig, ez a trend abbamaradt és május-július között folyamatosan csökkenést mértek. Augusztusban megállt ez a folyamat, a bővülés üteme most kissé erősödött is.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelezné, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. |