Szakmai berkekben már régóta pletykáltak róla, hogy a tavaly év végén lezárult Jeremie II.-es pályázatok után hamarosan jöhet a program harmadik kiírása. Nos, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján megjelent a növekedési szakaszban lévő, innovatív cégeket támogató program legújabb kiírása, vagyis elstartolhat az EU visszatérítendő támogatásával a Jeremie III.-as program, a keretösszeg 12 milliárd forint (hogy mi is pontosan a Jeremie-program, arról lásd keretes írásunkat a lap alján).
10 nap van csak
Az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogramja keretében a most meghirdetett pályázaton 4 győztes közvetítőt, vagyis tőkealapot hirdetnek majd ki, ők egyenként 3 milliárd forintos keretösszeggel gazdálkodhatnak. A programot a magyar állam mellett az EU Regionális Fejlesztési Alapja támogatja. Az alapok vagyonának 70%-át adja a támogatás, a maradék 30%-ot nekik kell hozzáadni.A pályázati határidő azonban nagyon szűkös: április 19. a határidő, vagyis csupán 10 napja van a jelentkezőknek. Kérdéses, hogy ez elegendő lesz-e a dokumentációk beszerzéséhez, például a PSZÁF-engedélyhez.
98 milliárdra duzzad a keretösszeg
A Jeremie I.-es program kiírása keretében jelenleg 8 alapkezelő vadászik innovatív cégekre, melyekbe befektethet. A cél, hogy ezeknek a porfólió-társaságoknak az értékét többszörösére növeljék a befektetett összeghez képest, majd ezek értékesítéséből vagy tőzsdére viteléből (ez itthon nemigazán opció) tesznek szert haszonra. A támogatás visszafizetése mellett az így szerzett haszonból részesül a cég és az alapkezelő, aki a saját befektetőinek ezután hozamot fizet. A Jeremie I. alapkezelői év végéig fektethetnek még be, információink szerint a források fele azonban még nincs lekötve. A tavaly - néhány hónapos csúszással - lezárt II-es programban újabb 10 alapkezelő kezdte meg a működését, így idén a már működő 18 alapkezelő mellett újabb 4 kezdhet befektetésre érett cégek után keresgélni.
A Privátbankár.hu sorozata fiatal magyar vállalkozókról. |
A Jeremie-program keretében elkölthető támogatás az új kiírással 98 milliárdra duzzad, eddig 18 alapkezelő kezdte meg működését Magyarországon, ehhez most újabb 4 társulhat, összesen tehát 22-en lesznek. A pályázati kiírás szerint korábbi nyertes alapkezelők nem nyújthatnak be pályázatot (korábban győztes alapok tulajdonosai új csapattal azonban indulhatnak).
A 2007-2013-as időszakra az Európai Bizottság kezdeményezésére az Unió strukturális alapjainak egy részéből visszatérítendő jellegű finanszírozási támogatásokat hirdettek meg, aminek része a Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises-program, vagyis a Jeremie-program. A források elosztására jött létre Magyarországon 2007-ben a Magyar Vállalkozásfinaszírozási (MV) Zrt, a 2 milliárd forint saját tőkével rendelkező cég az MFB-hez tartozik, de a forrásokkal kapcsolatos hatósági feladatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) végzi. A programra allokált teljes forrás 230 milliárd forint. Az MV Zrt. több programot is meghirdetett, ebből az egyik a Kockázati Tőke-program. Ennek keretében az MV Zrt. 2009 végén írt alá közvetítői szerződést 8 hazai kockázati tőketársasággal, melyek összesen 45 milliárd forinttal gazdálkodó kockázati tőkealap kezelésével rajtoltak el (ez volt a Jeremie I. kiírása), ezt követte tavaly októberben a 41 milliárdos támogatási kerettel rajtoló Jeremie II., melynek keretében 10 új alap indult el. |
El tudják-e költeni ezt a rengeteg pénzt?
A Privátbankárnak korábban név nélkül nyilatkozó szakemberek nem tartották reálisnak, hogy hamarosan kihirdetésre kerül a III-as kiírás (pár hónapja erről szóltak a pletykák). Főleg azért nem, mert a II-es pályázaton nyertes alapkezelők is csak nem rég állították fel csapataikat és kezdtek el a piacon nézelődni. Könnyen lehet, hogy hiába a rengeteg forrás (csak a II-es és III-as programból összesen 53 milliárd forint), nem biztos, hogy lesz befektetésre alkalmas cég idehaza. Az I-es kiírás alapjai mellett (akik már eszközöltek befektetést) újabb 12 alapnak kellene befektetésre érdemes cégeket találniuk - igaz, idejük nekik még van bőven. Szakértők szerint, ha nehezen is, de az I-es kiírás 45 milliárdját az alapkezelők le fogják tudni kötni az év végéig, a II-es és III-as alapok azonban erős versenyben lesznek majd a jó befektetésekért. A III-as kiírás keretfeltételei lazábbak azonban, így például az is lehet, hogy ezek az alapok másodikkörös befektetőként szállnak majd be olyan cégekbe, amelyek már kaptak tőkét Jeremie-s alapakezelőtől korábban.