A kormány október 6-ig elkészíti azon jogszabályokat, melyek alapján még idén az elfogadásra kerülhetnek operatív programok. A 2014-2020-as fejlesztési periódusban összesen 34 milliárd euró forrás áll majd rendelkezésre, melyből a magyar költségvetés terhére most összesen 120 milliárd forint keretösszegben írnak ki pályázatokat - emlékeztet a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda. (Amíg az Európai Bizottság a magyar operatív programokat véglegesen nem fogadja el, addig minden pályázati kiírás a hazai költségvetés terhére és kockázatára történik.)
5 milliárd eszközbeszerzésre és fejlesztésre, 5 milliárd külföldi terjeszkedésre
Ennek keretében újra elindul a 2007-2013-as időszak legnépszerűbb pályázata: 5 milliárdos keretösszeggel eszközbeszerzési és kapacitás-bővítési pályázat indul vissza nem térítendő támogatás formájában, valamint szintén 5 milliárdos keretösszegű pályázat nyílik a kkv-k külpiacra lépésének támogatására (korábban GOP-3.3.3. néven futó pályázat), amelyet például kiállításokon való részvételre, tanácsadásra lehet majd felhasználni.
Mire lehet még pénzt nyerni?
A MAPI összegzése szerint a következő időszakban további programok kiírása várható:
- Fiatal vállalkozások, kis- és mikro vállalkozásoknak szóló pályázatok (4 milliárd forint)
- Munka és magánélet összeegyeztetését elősegítő támogatások (kisgyermekes anyák foglalkoztatására – 4 milliárd forint)
- Kisgyermekkori nevelést segítő pályázat (cél: oktatási intézmények támogatása – 1,5 milliárd forint)
- Egészségügyi ellátás javítására (ápolók kiképezése – 1 milliárd forint)
- 25 évnél fiatalabb szakképesítés és felsőfokú végzettség nélküliek munkahely teremtése (4 hónapon belül hosszútávon helyezkedhessenek el - 36 milliárd forint)
- Egészséges ivóvíz ellátásra (8,7 milliárd forint)
- Szennyvízelvezetésre (50 milliárd forint áll rendelkezésre azoknak a 2000 fő feletti településeknek, akik korábban nem kaptak támogatást).
Mi változik?
Az eddigi pályázati rendszerhez képest két fontos módosítást emel ki a MAPI. Egyrészt a pályázati források kapcsán a biztosítéknyújtási szabályt enyhíti a kormány. A Miniszterelnökség azt javasolja, hogy az egyéni vállalkozások esetén a korábban befizetett közterheket számítsák be a pályázat biztosítékaként, és így adott esetben garanciamentesen juthasson hozzá a forráshoz.
Másrészt mostantól az elnyert támogatási összegig az összes benyújtott számlát kifizeti a Támogató (arányosítás nélkül, hogy minél kisebb önerő legyen szükséges a pályázat finanszírozásához), majd az ezáltal létrehozott eszközök jelenthetnek fedezetet arra, hogy a vállalkozó fedezet mellett kedvezményes hitelt tudjon felvenni.