A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára, Csepreghy Nándor megerősítette a vs.hu értesülését, miszerint: "az elmúlt napokban összesen 25,8 milliárd forintnyi számlát egyenlített ki az EB".
A helyettes államtitkár megjegyezte: "lényegében az a hír, hogy nincs hír". Hangsúlyozta, hogy a kormány már korábban is leszögezte, hogy nem álltak le az utalások.
Nem fagyasztották be a kifizetéseket, csak azt írták, ne kérjünk pénzt
A 444.hu áprilisban írta: az Európai Bizottság április közepén befagyasztotta a Magyarországnak járó uniós támogatások kifizetését, miután vizsgálni kezdte a magyar fejlesztéspolitikai intézet átalakítását. Csepreghy Nándor cáfolta a lap értesülését, bár azt a helyettes államtitkár most is is elmondta, a Bizottság azt kérte, hogy amíg a vizsgálat nem zárul le, addig a magyar kormány ne küldjön ki számlákat. Mivel nem küldtünk ki ilyen számlát, nem is volt mit visszautasítania az EU-nak.
Ezt oldotta most fel az EU bizottsága - mondta a helyettes államtitkár. Így elkezdődtek az április 15-ét követően benyújtott számlák kifizetése, több operatív programban is.
A helyettes államtitkár példaként említette a Környezet és Energia Operatív Programokat, továbbá a Regionális Operatív Programokat, valamint a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programokat illetve a Gazdasági Fejlesztési Programot említette. Ezen programok esetében érkezett pénz Brüsszelből, vagyis a kifizetések folyamatosak. A tények cáfolják azokat, akik úgy vélekedtek, hogy az intézményi rendszer átalakítása árt az országnak, mert leállítja a Brüsszeli kifizetéseket - közölte.
Azért még nem fejezték be a vizsgálatot
Jelezte ugyanakkor, hogy az intézményrendszeri átalakítás brüsszeli vizsgálata még nem fejeződött be, de a mostani brüsszeli jelzés mindenképpen előremutató. "Mi azt gondoljuk, hogy mindez azt jelenti: rövid időn belül várható a rendszer átalakításának végleges elfogadása". Mindez pedig azt is jelenti, hogy napokon vagy heteken belül aláírható lesz Brüsszellel az a partnerségi megállapodás, amely a következő hét év forrás-felhasználását rögzíti, azt, hogy milyen célokra használható fel a rendelkezésre álló keretösszeg. Ez összességében - a mezőgazdasági forrásokkal együtt - mintegy 10 500 milliárd forint - emlékeztetett.