Megjelent az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogram: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján az olvasható, hogy a GOP-2013-4.3/B/2 kódszámú konstrukció célja a növekedési életszakaszban lévő, Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban székhellyel, illetve Magyarország kivételével az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban fiókteleppel rendelkező mikro- és kisvállalkozások tőkehelyzetének javítása.
A 6 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett Közös Növekedési Alap Alprogram elsődlegesen a növekedési életszakaszban lévő, innovatív vállalkozásokat kívánja támogatni. A kiírás szerint a 6 milliárdos keretösszegből 2 nyertes pályázónak egyenként 3 milliárd forintot ítélnek.
Mi is az a Jeremie-program? Az Unió társfinanszírozásában megvalósuló visszatérítendő támogatást tartalmazó pályázat lényege, hogy kezdeti vagy növekedési fázisban lévő cégek növekedését, megerősödését támogassa. A pénzt Magyarországon kockázatitőke-alapkezelők kapják, vagyonuk 70%-át adja a támogatás, 30%-ot magánbefektetőktől begyűjtve nekik kell hozzárakniuk. Az alapkezelőket az NFÜ pályázat útján választja ki, az első kiírásban nyolcan kaptak lehetőséget, a második körben pedig újabb 10 alapkezelő startolt el, akik nemrég alapultak meg és kezdenek egyre aktívabban nézelődni a piacon. A harmadik körben 4 nyertes lehetett, az eredmények még nem nyilvánosak. Az alapkezelők a kezelt vagyonból befektetéseket valósítanak meg, de nem részvényeket vagy befektetési jegyeket, hanem cégeket vásárolnak, akik kezdeti vagy növekedési fázisban vannak - vagyis forrásra van szükségük a további növekedéshez. Az alapkezelők tulajdonhányad fejében tőkejuttatást nyújtanak ezeknek a cégeknek, akik aztán a portfóliójukat alkotják. A cél, hogy a kezdeti cégértéket viszonylag rövid időn, 3-5 éven belül sokszorosára növeljék. Ha ez megtörténik, akkor lehet értékesíteni a céget (exit), vagy tőzsdére vinni (IPO) - ebből realizálja aztán a hasznot az alap, amely vissza tudja fizetni a támogatást az EU-nak, illetve hozamot fizet a befektetőinek. Mindeközben persze jól járnak a a portfóliócégek is, hiszen tovább tudnak növekedni és a haszonból ők is részesülnek. |
Kéthetes verseny hatmilliárdért
A pályázatok beadási határideje: 2013. július 2., 9:00 és 12:00 óra között. A Jeremie III-nál mindössze 10 napot adtak a jelentkezőknek a pályázati anyag összeállítására, most két hetük van az érdeklődő alapkezelőknek.
A Privátbankár.hu sorozata fiatal magyar vállalkozókról. |
A pályázók számára szükséges dokumentumok >> |
A Jeremie-program keretében elkölthető támogatás az új kiírással 104 milliárdra duzzad, az első két körben 18 alapkezelő kezdte meg működését Magyarországon, ehhez a harmadik körben újabb 4 társult (az eredmények még nem nyilvánosak), a 4. kör után tehát összesen 24-en lesznek. A pályázati kiírás szerint korábbi nyertes alapkezelők nem nyújthatnak be pályázatot (korábban győztes alapok tulajdonosai új csapattal azonban indulhatnak).