Anette Dickinson és munkacsoportja 900 amerikai orvost és 277 ápolónőt kérdezett meg arról, milyen ismereteik vannak a táplálékkiegészítőkkel, multivitaminokkal kapcsolatban, melyek különleges hatékonyságát, rendszeres szedésének előnyeit reklámok és színes magazinok bizonygatják.
A megkérdezett orvosok 83 százaléka férfi volt, és egyenlő arányban fordultak elő általános orvosok és különféle szakorvosok. Egyetlen szakterületet nem képviselt senki: a gyerekgyógyászok kimaradtak a fölmérésből.
Mint kiderült, mind az orvosoknak, mind a nővéreknek több mint a fele rendszeresen fogyasztott valamilyen formában táplálékkiegészítő készítményeket. Ennek okaként legtöbben az egészség megőrzését említették és azt, hogy az általuk elérhető információk szerint ezek a szerek segítik fizikai és lelki formában maradásukat.
A vacsora utáni séta ingyen gyógyszer |
Néhányan a többnyire ígéretes nevű készítmények szellemi egészségmegőrző tulajdonságaiban hisznek. Sokan ezzel indokolták a zöld tea és származékai, a halolaj, glukozamin, a lenmag, a kondroitin és az echinacea fogyasztását.
A fölmérés során ismét kiderült, hogy az egészségügyben dolgozók igényelnék a gyógyhatású szerekre vonatkozó, eddiginél sokkalta részletesebb, objektívebb tájékoztatást, oktatást. Az orvosok 75 százaléka, az ápolók 79 százaléka úgy érezte, hogy jó volna, ha rendeznének ilyen témájú továbbképzéseket.
"Ez a fajta oktatás igen hasznos lenne mind a doktoroknak, mind a nővérkéknek és ezáltal azoknak a betegeknek is, akiket az előbbiek kezelnek és gondoznak" - írták a dolgozat szerzői.
Az új vírus elleni vakcinára egyelőre nincs pénz
H1N1: indulhat a magyar csodateszt gyártása
Közelebb kerültek a placebó titkához
Egy tányérnyi zöldborsó-galaxist fedeztek fel
MTI