Kína kihasználhatja a Japánnal folyó területi vitában azt a szerepét, hogy a szigetország legnagyobb hitelezője, amennyiben a japánok nem adják fel a vitatott fennhatóságú területeket – figyelmeztetett egy vezető kínai kutató. Jin Baisong, a kereskedelmi minisztériumhoz rendelt kutatócsoport igazgatóhelyettese szerint van esély arra, hogy Kína a japán kormánykötvény-állományának leépítésével reagál a területi vita továbbgyűrűzésére. Kína Japán legnagyobb hitelezője, 230 milliárd dolláros portfóliója van a szigetország kötvényeiből. Az illetékes szerint akár le is építheti ezt az állományt a hatalmas ázsiai ország.
Japánban éppen a gazdasági mutatók romlása miatt jelentették be a legújabb élénkítő csomagot, amivel a BoJ az eddigiek mellé további nagy összeget szán eszközvásárlásra. Részletek>>> |
Jin Baisong a China Daily állami napilapban emlékeztet arra, hogy a japán gazdaságot rendkívül sérülékennyé teszi az elöregedő lakosság, a háztartások folyamatosan csökkenő megtakarításai és az erősen fogyó vásárlóerő. A szakértő szerint ez hosszútávú adósságcsapdába vezetheti a szigetországot, ezért égető szüksége van az állandó vásárlókra az állampapír-piacán. Baisong szerint különben nagy esély van arra, hogy Japán visszacsúszik a recesszióba a jövő évben.
Közben Kína-szerte folytatódtak a Japán ellenes tiltakozások. Ezek többsége ugyan békés tüntetés volt, de több helyről már erőszakos eseményeket is jelentettek. A megmozdulások közös vonása, hogy Kínában megtelepedett japán cégek kivonulását követelik, több esetben károkat is okozva. A vita egyre mérgesebb a vitatott hovatartozású Senkaku (Kínában Diaoyu)-szigetek birtoklása miatt. Jin Baisong arra figyelmeztetett, hogy a hatalmas erejű Kínának, amely a világ második legnagyobb gazdasága, megvan a hatalma ahhoz, hogy kereskedelmi szankciókat vezessen be más országok ellen, ezt pedig az elsősorban exportra termelő Japán igencsak megsínylené. A kutató szerint a japán autógyárak nemsokára már érezni is fogják a visszaesést a kivitelben.