Az állami fenntartású gimnáziumoknak olyan központi utasítást adtak, hogy ha egy gimnázium kéri a központi írásbelin való részvételt, csak azokat veheti fel, akik a központi felvételin elérnek egy minimális pontszámot. Ezzel várhatóan csökken a gimnáziumba felvettek száma, amivel több tanuló akarata ellenére is a szakképzésbe szorul. Bár ez hivatalosan csak „ajánlás”, a fenntartó elvárásának az iskolák nem mernek ellenszegülni – véli a Civil Közoktatási Platform (CKP).
A központi követelményhatár bevezetése a gimnáziumba készülők számára már 2017-ben felmerült, de a jelentős tiltakozás hatására lekerült a napirendről. Most nem írtak elő – egyelőre – központi írásbeli felvételit, csak azokban a gimnáziumokban nehezítik a felvételt, amelyek megkövetelik a felvételit. Tavaly a gimnáziumok 63 százaléka volt ilyen.
Ugyan nem utasítottak, csak ajánlást tettek – de a CKP szerint sajnos a jelenlegi légkörben az igazgatók nagy része az ajánlást elvárásnak tekinti, aminek jobb megfelelni.
A ponthatárt pár gimnázium már fel is tette a felvételi feltételei közé, de fontos tudni, hogy ha ezt nem tette meg transzparensen, akkor később nem jogszerű, ha erre hivatkozva utasítana el valakit.
- 2024-ben az ország legjobb gimnáziuma a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium volt, amely a négy évfolyamos képzés felvételi tájékoztatója szerint szóbeli vizsgára az összes tagozatukon csak a megfelelő pontszámot elérőket hívják be, a szóbeli meghallgatásra pedig nem fogadnak el méltányossági kérelmet. Mind itt, mind a hatosztályos képzés felvételijén maximum 400 pont szerezhető. A hatosztályos képzésnél az igazgató minden évben meghatározhatja azt a felvételi pontszámot, amely elérése esetén a tanulók mentesülnek a szóbeli vizsga alól, és az ott megszerezhető maximális pontszámot automatikusan megkapják. Erről a tanulók szüleit az igazgató még a szóbeli vizsga megkezdése előtt tájékoztatja. A felvételi pontszám meghatározása minden évben a jelentkező tanulók létszámának és az írásbeli eredményeknek az ismeretében egyedileg történik. Pontegyenlőség esetén a szóbeli vizsga alapján rangsorolnak.
- A budapesti Eötvös József Gimnáziumban összesen 200 pontot lehet elérni. Szóbeli meghallgatásra csak azokat hívják be, akik általános iskolai tanulmányi eredménye és az írásbeli felvételi vizsga eredményének összpontszáma alapján esélyük van arra, hogy tanulmányaikat náluk folytassák. (Nagyjából a felvehető létszám két- és félszeresét). De tapasztalatuk szerint azoknak a jelentkezőknek, akik általános iskolai átlaguk 4,0 alatt van, kicsi az esélyük arra, hogy bekerüljenek a szóbeli meghallgatásra.
- A budapesti Radnóti Miklós Gimnázium egyáltalán nem taglalja részletesen a felvételivel kapcsolatos részleteket, tehát nincs nyoma a kormányzati ajánlásnak. Csupán azt közlik, hogy 381 tanuló választotta írásbelije helyszínének az iskolát.
A többi gimnáziummal kapcsolatos tudnivalókat a Klasszis Médiához tartozó Mfor cikkéből tudhat meg többet.
###cikkajanlo,213130##