MTI Fotó: Balázs Attila |
Bár az idei volt a második legcsapadékosabb július a mérések óta, és augusztus is csaknem 1 fokkal hűvösebb volt mint a sokéves átlag, összességében a nyár középhőmérséklete kissé a normálérték felett alakult az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 20,8 Celsius-fok volt, ami 0,6 fokkal haladja meg az 1980-2010-es normálértéket. Júniusban és júliusban több meleg periódus volt, többször megdőltek a napi hőmérsékleti melegrekordok. A júniusi havi középhőmérséklet 1,3, a júliusi pedig 0,7 fokkal volt magasabb a sokéves átlagnál. Az augusztus viszont a normál értékhez képest 0,8 fokkal hűvösebb volt.
Dőltek a hőmérsékleti rekordok
Az idén nyáron a legalacsonyabb hőmérsékletet, 2,4 fokot június 8-án a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírlugoson mérték. Az évszak legmagasabb hőmérsékletét, 36,9 fokot pedig július 12-én a meteorológiai szolgálat kecskeméti állomásán rögzítették.
Az idén nyáron is több új melegrekord született. Június 17-én a legmagasabb minimum hőmérsékleti országos rekord dőlt meg, ekkor Sándorfalván a leghidegebb órában is 24,3 fokot mértek. Június 25-én a legmagasabb országos és egyben a fővárosi minimumhőmérsékleti rekord is megdőlt: Lágymányoson 23,9, Fonyódon pedig 23,8 fokig hűlt a levegő. Ugyanezen a napon 2 fokkal megdőlt a napi melegrekord is: Újpesten 35,9 fokot mértek.
Augusztus közepén több hidegfront vonult át az országon, ekkor új hidegrekordokat is regisztráltak. Augusztus 12-én például Tésán és Murakeresztúron 4,5 fok volt, 13-án Zabaron dőlt meg a hidegrekord, 4 fokig süllyedt a hőmérséklet.
Amikor tényleg ránk szakadt az ég
A csapadék tekintetében az egyes hónapok jelentősen különböztek egymástól. Júniusban 10 százalékkal hullott több a szokásosnál, az augusztus viszont a szokásosnál szárazabb volt, mintegy 20 százalékkal maradt el az átlagtól a havi csapadékösszeg.
Egy férfi áll felhőszakadás után családi házának elöntött udvarán Zalaegerszegen, a Neszele városrészben 2016. június 5-én. A hirtelen lezúdult nagy mennyiségű csapadék Zala megyében elsősorban Zalaegerszeg, Keszthely és Hévíz környékén okozott károkat. MTI Fotó: Varga György |
A július viszont rendkívül csapadékosnak bizonyult, az 1901-től vezetett mérések óta az idei volt a második legcsapadékosabb országos átlagban, csaknem kétszerannyi eső hullott, mint egy átlagos júliusban. Július közepén országszerte jelentős károkat okoztak a szupercellákhoz kapcsolódó felhőszakadások, heves zivatarok, orkán erejű szelek és jégesők, sok helyről jelentettek borsónyi, vagy meggy és dió méretű jégesőt és a hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék több településen okozott árvizeket és károkat.
Letört faágak Balatonfüreden 2016. július 14-én. MTI Fotó: Bodnár Boglárka |
Több településen 10 perc alatt 20 milliméternél is több eső hullott, így napi összesítésben néhány helyen 100 milliméternél is több esőt mértek. Július 13-án például több mint 103, Poroszlón több mint 128 milliméternyi eső hullott egy nap alatt.
A háromhavi mennyiség országos átlagban 250 milliméter körül volt, ami csaknem 30 százalékkal több mint az 1980 és 2010 közötti nyári csapadékösszegek átlaga. A legtöbb csapadékot Sümegen regisztrálták, ahol több mint 352 milliméternyi eső hullott a nyáron - írta elemzésében a meteorológiai szolgálat.